Reklama

Wpłynęło już 17 propozycji do nowej edycji budżetu obywatelskiego

Opublikowano:
Autor:

Wpłynęło już 17 propozycji do nowej edycji budżetu obywatelskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa siódma edycja Budżetu Obywatelskiego Płocka. Do 13 sierpnia każdy może zgłosić swój pomysł na inwestycje w mieście. Do podziału jest 5 mln zł! Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 22 października.

Trwa siódma edycja Budżetu Obywatelskiego Płocka. Do 13 sierpnia każdy może zgłosić swój pomysł na inwestycje w mieście. Do podziału jest 5 mln zł! Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 22 października.

Jak dotąd do ratusza wpłynęło 17 propozycji w ramach budżetu obywatelskiego. Jest siedem projektów ogólnomiejskich i dziesięć osiedlowych. Środki przeznaczone na sfinansowanie projektów to 5 mln zł, z czego 2 mln zł przeznaczone są na projekty ogólnomiejskie, a 3 mln zł na osiedlowe. W sześciu dotychczasowych edycjach BOP mieszkańcy wybrali siedemdziesiąt projektów, 42 są już zrealizowane, a na ich wykonanie miasto wydało ponad 22 mln zł. Projekty można zgłaszać do 13 sierpnia.

Z propozycji ogólnomiejskich o głosy będą walczyć są m. in. budowa parku centralnego na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Bielskiej, Ostatniej, Spacerowej i Kobylińskiego; utworzenie Patrolu-Eko, który mieściłby się w strukturze Straży Miejskiej i badał jakość i zanieczyszczenie powietrza w różnych częściach miasta za pomocą przystosowanego samochodu zawierającego sprzęt mobilny i drony; zwiększenie kursów autobusów komunikacji miejskiej na terenie Borowiczek, zakup i instalacja oczyszczaczy powietrza w płockich szkołach i przedszkolach ogólnomiejski czy pierwsza pomoc w płockich szkołach.

Są też nietypowe propozycje, takie jak śpioszki dla każdego nowo narodzonego płocczanina, które każdy dostawałby przy rejestracji dziecka we wszystkich płockich Urzędach Stanu Cywilnego.

Z projektów osiedlowych zaproponowano m.in. Skarpol plac edukacyjno-aktywizująco-wypoczynkowy dla osób starszych, młodzieży i rodzin z dziećmi, osiedle Miodowa, os. Łukasiewicza, os. Tysiąclecia uczy się ratować życie czy wybudowanie wieży lęgowych dla jeżyków na os. Dworcowa.

Jak złożyć projekt? Pozostało mało czasu, więc nie zwlekajcie!

Może to zrobić każdy mieszkaniec Płocka, który jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy i najpóźniej w dniu składania projektu kończy 16 lat. Projekty mogą złożyć też grupy mieszkańców (w skład których wchodzą osoby zameldowane w Płocku), rady osiedlowe i organizacje pozarządowe.

Do zgłoszenia należy dołączyć listę poparcia – minimum 30 osób zameldowanych w Płocku (w przypadku projektu ogólnomiejskiego) i 15 osób zameldowanych na terenie konkretnego osiedla (w przypadku projektu osiedlowego).

Projekty można składać na trzy sposoby:

  • drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu obsługi Budżetu Obywatelskiego Płocka na stronie mojemiasto.plock.eu, gdzie należy założyć konto i wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dołączyć uzupełnioną listę poparcia,
  • wrzucając do urny wypełniony formularz zgłaszania projektów wraz z uzupełnioną listą poparcia projektu. Urny ustawione są w Biurze Obsługi Klienta UMP przy pl. Stary Rynek 1 (wejście od ul. Zduńskiej) oraz przy stanowisku obsługi klienta Wydziału Ewidencji i Spraw Obywatelskich w budynku przy al. marsz. Józefa Piłsudskiego 6 w kopercie z dopiskiem „Budżet Obywatelski Płocka”,
  • wysyłając pocztą formularz i listę poparcia w kopercie z dopiskiem „Budżet Obywatelski Płocka”. List należy nadać na adres Urząd Miasta Płocka, pl. Stary Rynek 1, 09-400 Płock. W tym przypadku o zakwalifikowaniu projektu decyduje data stempla pocztowego.

Lista pozytywnie i negatywnie zweryfikowanych projektów zostanie ogłoszona najpóźniej 14 września. W tym momencie pomysłodawca może jeszcze wycofać swój projekt, jednak nie później niż 3 dni od podania do publicznej wiadomości tej listy.

Projekty do realizacji w 2019 roku będą wybierane jesienią. Głosowanie potrwa od 1 do 14 października. Będzie odbywało się za pośrednictwem internetu, sms-ów albo bezpośrednio - w stałych i mobilnych punktach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Każdy z mieszkańców może zagłosować tylko raz, oddając jeden głos na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt osiedlowy.

Do realizacji zostaną wybrane projekty ogólnomiejskie, które uzyskały największą liczbę głosów - do wyczerpania puli przeznaczonej na ten cel, czyli 2 mln zł.

Z projektów osiedlowych powstaną dwie listy rankingowe. Pierwsza – „procentowa” ze stosunkiem głosów oddanych na dany projekt do liczby mieszkańców danego osiedla. Druga – z bezwzględną liczbą głosów oddanych na dany projekt.

Spośród projektów osiedlowych wybrane do realizacji zostaną te, które uzyskały najlepszy wynik w ramach poszczególnych list rankingowych - do wyczerpania puli środków przeznaczonych na daną listę, czyli po 1,5 mln zł na każdą (łącznie 3 mln zł). Projekty osiedlowe do realizacji wybiera się najpierw z listy pierwszej (procentowej) aż do wyczerpania puli środków, następnie z listy drugiej, ale z wyłączeniem projektów już zakwalifikowanych (wybranych z pierwszej listy).

Więcej o Budżecie Obywatelskim Płocka można przeczytać tutaj 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE