reklama
reklama

Wójt spod Płocka chce się pozbyć uchodźców z terenu gminy. Proponuje kierunek: Unia Europejska

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Płocku

Wójt spod Płocka chce się pozbyć uchodźców z terenu gminy. Proponuje kierunek: Unia Europejska - Zdjęcie główne

Przyjazd grupy uchodźców z Ukrainy 1 marca 2022 r. - zdjęcie poglądowe | foto Starostwo Powiatowe w Płocku

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWójt Gminy Nowy Duninów w powiecie płockim zwrócił się z prośbą o relokację uchodźców przebywających w miejscowości Soczewka.
reklama

Karol Gutkowicz był miejskim radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu, mandat zdobył w 2018 r. Po roku zrezygnował z niego z powodów osobistych. Po przeprowadzce do Płocka nie zakończył jednak kariery samorządowej.

W 2024 r. wystartował na wójta gminy Nowy Duninów w powiecie płockim. 36-letni wówczas Karol Gutkowicz stanął w szranki z ówczesnym wójtem z PSL Mirosławem Krysiakiem, urzędującym już 22 lata.

Rywalizacja o głosy była niezwykle wyrównana, ostatecznie Gutkowicz, startujący Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólna Gmina Nowy Duninów, zdobył poparcie 918 osób, a Krysiak - 890. Oznaczało to, że po uzyskaniu poparcia w wysokości 50,77 proc. wójtem został Gutkowicz.

reklama

W piątek 4 kwietnia br. wójt Nowego Duninowa zwrócił się na piśmie do wojewody mazowieckiego i starosty płockiego o podjęcie działań w celu relokacji uchodźców z Ukrainy pochodzenia romskiego, przebywających w Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym Mazowsze w Soczewce w gm. Nowy Duninów.

Uchodźcy byli kierowani do tego ośrodka po tym, jak 24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie, zgromadzone wzdłuż granic Ukrainy ruszyły do natarcia na ten kraj.

- Gmina oraz jej mieszkańcy szczególnie otoczyli opieką poszkodowanych w wojnie na Ukrainie. Nadszedł czas, by tę opiekę stworzyły inne ośrodki, fundacje czy też instytucje niosące pomoc takim osobom - apeluje Karol Gutkowicz.

reklama

Podkreśla, że konieczna jest potrzeba równomiernego niesienia pomocy przez inne instytucje, organizacja pomocy nie może spoczywać na wybranych i tych samych samorządach.

- Myślę, że dobrym sposobem stworzenia nowych szans dla tych osób byłaby relokacja do innych krajów Unii Europejskiej. My, mieszkańcy i samorząd zdaliśmy egzamin z niesienia pomocy. Czas najwyższy na innych - podkreśla wójt.

reklama

Według danych bankier.pl w kwietniu 2024 r. w ośrodkach zbiorowych w Polsce przebywało ok. 40 tys. uchodźców. Były to przede wszystkim osoby o szczególnych potrzebach oraz osoby z grup mniejszościowych, w tym uchodźcy należący do społeczności romskiej. 

Z szacunków Unii Europejskiej z 2022 r. wynika, że z Ukrainy uciekło co najmniej 100 tys. Romów. Przed wojną mieszkało tam, według różnych szacunków, od 200 do 400 tys. W Polsce schronienie znalazło 50-70 tys. z nich.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo