Reklama

Wojciech Jasiński z nową funkcją. Chodzi o PKN Orlen

Opublikowano:
Autor:

Wojciech Jasiński z nową funkcją. Chodzi o PKN Orlen - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polska Agencja Prasowa poinformowała, że były prezes PKN Orlen, Wojciech Jasiński został wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej koncernu. Na stanowisko mieli go zgłosić przedstawiciele Skarbu Państwa.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że były prezes PKN Orlen, Wojciech Jasiński został wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej koncernu. Na stanowisko mieli zgłosić go przedstawiciele Skarbu Państwa.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki PKN Orlen odbyło się 5 marca. Celem było ustalenie liczby członków rady nadzorczej oraz zmiany w składzie tego organu.

Dziesięcioosobowym składem rady nadzorczej miałby pokierować Wojciech Jasiński, który był niegdyś ministrem skarbu za rządów Prawa i Sprawiedliwości, z ław poselskich przesiadł się na fotel prezesa PKN Orlen, zastępując Jacka Krawca. Z kolei następcą Jasińskiego został Daniel Obajtek.

Jasiński zastąpi Izabelę Felczak-Poturnicką, która zrezygnowała z funkcji szefowej rady nadzorczej w tym roku.

AKTUALIZACJA

PKN Orlen poinformował, że nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN ORLEN S.A. 5 marca roku odwołało ze składu rady nadzorczej spółki Małgorzatę Niezgodę, powołało Wojciecha Jasińskiego na funkcję przewodniczącego rady nadzorczej spółki oraz Dominika Kaczmarskiego do składu rady nadzorczej.

- Powołani dzisiaj członkowie Rady Nadzorczej PKN Orlen złożyli pisemne oświadczenia, że z chwilą objęcia funkcji w radzie nadzorczej PKN Orlen S.A. nie będą wykonywać innej działalności będącej konkurencyjną wobec PKN Orlen, ani też nie będą wspólnikami konkurencyjnych spółek cywilnych, osobowych, kapitałowych, nie będą uczestniczyć w innych konkurencyjnych osobach prawnych jako członek ich organów.

- Wojciech Jasiński jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1972-1986 pracował w Płocku, m.in. w NBP Oddział w Płocku, w Urzędzie Miejskim, w tym jako radca prawny w Izbie Skarbowej. W latach 1990-1991 organizował samorząd terytorialny w województwie płockim, jako Delegat Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego. Od 1992 do 1997 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, kolejno jako dyrektor: delegatury NIK w Warszawie, Zespołu Finansów i Budżetu, Departamentu Budżetu Państwa. W latach 1997-2000 pełnił funkcję członka zarządu, następnie prezesa zarządu warszawskiej spółki Srebrna. Był członkiem rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska SA w latach 1998-2000. Od września 2000 do lipca 2001 roku zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W latach 2006-2007 był ministrem Skarbu Państwa. Od 2001 roku wykonywał mandat posła na Sejm RP (IV, V, VI, VII i VIII kadencji) pełniąc funkcje: przewodniczącego Podkomisji Stałej ds. Systemu Bankowego i Polityki Pieniężnej, przewodniczącego Komisji Gospodarki, przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Był również członkiem sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Prezes zarządu PKN ORLEN S.A. od 16 grudnia 2015 roku do 5 lutego 2018 roku. Od czerwca 2018 roku do lipca 2019 roku – pełnomocnik zarządu Energa S.A. ds. rozwoju inwestycji i rynków energetycznych. Od 25 lutego 2016 roku jest członkiem rady nadzorczej PKO Bank Polski S.A. - czytamy w zamieszczonej informacji.

Dominik Kaczmarski jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada tytuł doradcy podatkowego. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w międzynarodowych firmach doradczych (PwC 2012-2014 i Deloitte 2014-2016) jako ekspert w zakresie opodatkowania sektora finansowego. Od lutego 2016 roku do stycznia 2020 roku pracował w Ministerstwie Finansów jako Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier, a następnie jako zastępca dyrektora i dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego. Współuczestniczył w uszczelnianiu systemu podatkowego w zakresie CIT i VAT. Pełnił funkcje sekretarza Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, członka Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego oraz członka Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Obecnie jest członkiem Zespołu eksperckiego ds. prawa koncernowego wchodzącego w skład Komisji ds. reformy nadzoru właścicielskiego. Jest autorem szeregu publikacji z dziedziny podatków. Od stycznia 2020 roku jest członkiem Rady Nadzorczej spółki Aplikacje Krytyczne sp. z o.o. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Analiz i Sprawozdawczości w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE