Reklama

Włoski sposób parzenia kawy – kawiarka

Opublikowano:
Autor:

Włoski sposób parzenia kawy – kawiarka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kawiarka, kafetierka, moka, czajniczek... tyle różnych nazw, a wszystkie dotyczą małego, sprytnego urządzenia, które w domowym zaciszu pozwala nam zaparzyć espresso w prawdziwie włoskim stylu. Jest ono bardzo rozpowszechnione, szczególnie właśnie we Włoszech, gdzie zresztą zostało wymyślone. Co ciekawe, nie ma chyba włoskiego domu, gdzie by go nie używano, bo wbrew pozorom mieszkańcy Italii piją espresso z ekspresu zazwyczaj tylko w barach i restauracjach. W Polsce parzenie kawy za pomocą kawiarki zyskuje coraz więcej zwolenników. Czas zatem, aby również u nas nieco ją przybliżyć. Zaczynamy!

Kawiarka, kafetierka, moka, czajniczek... tyle różnych nazw, a wszystkie dotyczą małego, sprytnego urządzenia, które w domowym zaciszu pozwala nam zaparzyć espresso w prawdziwie włoskim stylu. Jest ono bardzo rozpowszechnione, szczególnie właśnie we Włoszech, gdzie zresztą zostało wymyślone. Co ciekawe, nie ma chyba włoskiego domu, gdzie by go nie używano, bo wbrew pozorom mieszkańcy Italii piją espresso z ekspresu zazwyczaj tylko w barach i restauracjach. W Polsce parzenie kawy za pomocą kawiarki zyskuje coraz więcej zwolenników. Czas zatem, aby również u nas nieco ją przybliżyć. Zaczynamy!

Pierwszą kawiarkę skonstruowano już w 1933 roku we Włoszech, niedaleko Mediolanu i była to aluminiowa moka. Jej klasyczny, ośmiokątny kształt to do dziś ikona kawiarek – w praktycznie niezmienionej formie nadal jest w ciągłej sprzedaży. Później, wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również kawiarki ze stali nierdzewnej oraz elektryczne. Kafetiery wykonane z aluminium mogą być używane na kuchniach gazowych, ceramicznych i elektrycznych. Jeśli jednak masz kuchenkę indukcyjną, to odpowiednia będzie kafetiera wykonana właśnie ze stali. Kolejna ważna sprawa – pojemność kawiarki. Możesz znaleźć takie na 2, 4, 6 oraz 9 lub 10 filiżanek. Pamiętaj tylko, że są to filiżanki espresso, czyli pojedyncza filiżanka to około 40 ml kawy. Jeśli potrzebujesz urządzenia o różnych objętościach, na rynku są dostępne specjalne reduktory, które umożliwiają zaparzenie 3 filiżanek kawy w kawiarce przeznaczonej na 6 filiżanek albo redukcję 4 filiżanek do 2. Ma to znaczenie, ponieważ urządzenie jest tak skonstruowane, że zmniejszenie ilości wody lub mniejsza dawka kawy może spowodować, że nawet najlepsza gatunkowo kawa nie będzie idealnie smakować. Zazwyczaj producent podaje, że urządzenia o objętości mniejszej niż 4 filiżanki nie będą działały na kuchni indukcyjnej ze względu na zbyt małą średnicę denka.  Można znaleźć kawiarki o mniejszej objętości, działające na indukcji, ale póki co są to wyjątkowe sytuacje. Oczywiście stalowe kawiarki mogą być również używane na kuchniach gazowych i elektrycznych.

Kafetiera jest bardzo prosta w użytku, a aromatyczna, esencjonalna kawa powstaje dosłownie w kilka minut. Wystarczą trzy proste kroki – do dolnego zbiorniczka nalej wody, wsyp mieloną kawę do sitka, a następnie skręć dolną i górną część kawiarki. Później umieść urządzenie na źródle ciepła, poczekaj kilka chwil i gotowe! Głośne bulgotanie obwieści zaparzenie kawy. Wystarczy zatem nalać intensywny, pachnący napój do małych filiżaneczek i cieszyć się smakiem.

Jak działa kafetierka? Gorąca woda pod ciśnieniem powstającej pary wodnej z dolnego zbiorniczka przeciska się przez sitko z mieloną kawą i przelewa się do górnej części. Powstające ciśnienie osiąga wartość ok. 1,5 bara, dlatego podczas parzenia kawa oddaje wszystkie swoje niepowtarzalne nuty smakowe a napar ma intensywny aromat. Używając kawy wysokiej jakości możemy w filiżance espresso doszukać się wszystkich jej walorów smakowych, poczuć ukryte nuty orzechowe, kwiatowe, korzenne czy czekoladowe, a kawa jest naprawdę esencjonalna i gęsta.

Parząc kawę w kawiarce, pamiętaj o kilku zasadach. Wodę do dolnego zbiorniczka wlewaj zawsze poniżej zaworka bezpieczeństwa. Kawa powinna być średnio zmielona, najlepiej bezpośrednio przed parzeniem. Kawa zbyt grubo zmielona nie zaparzy się w odpowiedni sposób, natomiast zmielona zbyt drobno będzie gorzka i cierpka, drobinki ziaren mogą też przedostać się przez sitko do górnej części i zanieczyścić napar. Pamiętaj też, aby kawy w sitku nie ugniatać i nie pozostawiać jej drobinek na obrzeżach. Po zaparzeniu zamieszaj napar w górnej części dzbanuszka, by wyrównać jego intensywność. Wówczas wszyscy będą cieszyć się z tak samo smacznego espresso.

Pyszna, aromatyczna kawa wymaga odpowiedniej oprawy, a Włosi przecież znani są ze swego niepowtarzalnego designu. Dlatego też bez względu na materiał, z jakiego wykonana jest dana kafetiera, można zachwycać się ich kształtami, kolorami czy perfekcyjną dbałością o szczegóły. Jeśli masz nowoczesną kuchnię, to pewnie najlepsza dla ciebie będzie błyszcząca, stalowa kafetiera o smukłym, subtelnym kształcie. Natomiast do kuchni urządzonej w klasyczny i stylowy sposób lepiej będzie pasowała tradycyjna, aluminiowa kawiarka.

Na koniec mam dla was jeszcze kilka ciekawostek znalezionych na witrynie www.przepisynakawe.pl. Otóż ostatnio pojawiły się na rynku zupełnie nowe rodzaje kafetierek, które jeszcze lepiej spełnią nasze oczekiwania względem przygotowania idealnej kawy. I tak, możecie kupić kawiarki, które pozwalają na przygotowanie espresso z gęstą, aksamitną pianką – podobną do tej, jaka uzyskiwana jest podczas parzenia w ekspresie ciśnieniowym, albo kawiarki pozwalające przygotować wyśmienite cappuccino – parzenie kawy i spienianie mleka odbywa się jednocześnie. Niesamowite prawda? Pamiętajcie jednak, że żadna kafetiera nie wyczaruje dobrego espresso, jeżeli kawa będzie kiepskiej jakości. Kawa to podstawa!

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE