Reklama

Własne cztery kąty - lepiej wybrać mieszkanie czy dom?

Opublikowano:
Autor:

Własne cztery kąty - lepiej wybrać mieszkanie czy dom? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decydując się na zakup nieruchomości wielu z nas staje przed dylematem wyboru mieszkania bądź domu. Decyzja jest łatwa tylko w kilku przypadkach, np. samotnych osób pewnych, że nie chcą zakładać rodziny, albo ludzi, którzy ze względu na pracę dużo podróżują i najważniejsze jest dla nich, by mieć dobry dojazd do konkretnych miejsc w mieście. Oni będą raczej szukać mieszkań. Z kolei ci, którzy całe życie spędzili na wsi, a z powodów zawodowych czy prywatnych sprowadzają się do aglomeracji miejskich, zainteresują domy na przedmieściach - miejsca dużo bardziej przypominające ich dotychczasowe domy.

Decydując się na zakup nieruchomości wielu z nas staje przed dylematem wyboru mieszkania bądź domu. Decyzja jest łatwa tylko w kilku przypadkach, np. samotnych osób pewnych, że nie chcą zakładać rodziny, albo ludzi, którzy ze względu na pracę dużo podróżują i najważniejsze jest dla nich, by mieć dobry dojazd do konkretnych miejsc w mieście. Oni będą raczej szukać mieszkań. Z kolei ci, którzy całe życie spędzili na wsi, a z powodów zawodowych czy prywatnych sprowadzają się do aglomeracji miejskich, zainteresują domy na przedmieściach - miejsca dużo bardziej przypominające ich dotychczasowe domy.

Jednak większość ludzi nie należy do żadnej z tych kategorii. Przeciętny człowiek kupujący pierwszą własną nieruchomość, tudzież kolejną, po pierwszej kawalerce, zaczyna rozwijać swoją karierę zawodową i założył lub planuje założenie rodziny. Być może ma jakieś dalekosiężne plany, ale zdaje sobie sprawę, że wszystko się może zdarzyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą dzieci. Nie ma pewności, jak długo jeszcze jego rodzice będą samodzielni i czy nie trzeba będzie się nimi zająć, a może jego młodsze rodzeństwo będzie chciało przyjechać z rodzinnej miejscowości i pomieszkać kątem rok czy dwa, zanim uda im się stanąć na własnych nogach? Gdy do równania dorzucimy dzieci tego człowieka, rodzinę partnera lub partnerki, a może także bliskich przyjaciół, wychodzi nam bardzo wiele niewiadomych.

Decyzja między domem a mieszkaniem nie jest prosta, jednak trzeba ją podjąć, kalkulując ryzyko i przewidując nieprzewidywalne. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady: warto je poznać przed podjęciem decyzji.

Mieszkanie - mniejsze i tańsze

Mieszkania są z założenia mniejsze i tańsze od domu. Nie zawsze tak jest, gdyż przestronny penthouse w centrum Warszawy będzie o wiele droższy od nawet całkiem sporego średniej klasy domku w Milanówku, jednak jeśli mówimy o podobnej klasie rozmiarowej i podobnym standardzie, porównanie cenowe wyjdzie na korzyść mieszkania. Na stronie wan.com.pl można znaleźć wiele ofert deweloperskich mieszkań i domów w Warszawie i okolicach - widać tam jak na dłoni, czym różnią się mieszkania od domów. Osiedla mieszkaniowe i apartamentowe budowane są bliżej centrum miasta, podczas gdy domy najczęściej w miejscowościach aglomeracyjnych, w Piasecznie i Legionowie. Tak więc jeśli szukamy nieruchomości w pobliżu centrum, powinniśmy skupić się na mieszkaniach, a domy zostawić w spokoju.

Dom - przestronny i naprawdę własny

Dom to niejako kwintesencja własności. Cały budynek należy do właściciela, co daje dużo swobody. Oczywiście, można to wykorzystać, by raz na jakiś czas urządzić huczną imprezę, ponieważ sąsiedzi są dalej niż w bloku i można nieco bardziej zaszaleć, ale sama świadomość, że nikt za ścianą nie słyszy, jak chodzę po kuchni o piątej nad ranem, albo jak moje dziecko gra na skrzypcach, jest kojąca. Ponadto w domu jest więcej przestrzeni - można zbudować garderobę i spiżarnię, a także przestrzenie do przechowywania - strych i piwnicę. To ogromna zaleta, gdyż mieszkając w bloku trzeba naprawdę mocno kontrolować ilość posiadanych rzeczy - przeszkodą do zakupu np. sprzętu narciarskiego może być fakt, że nie ma gdzie go trzymać poza sezonem.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE