Reklama

Wisła jako sposób na spadek bezrobocia?

Opublikowano:
Autor:

Wisła jako sposób na spadek bezrobocia? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy właściwe wykorzystanie Wisły może dać Płockowi impuls do rozwoju gospodarczego? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w najbliższy piątek.

Czy właściwe wykorzystanie Wisły może dać Płockowi impuls do rozwoju gospodarczego? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w najbliższy piątek.

Bardzo wysoka była temperatura dyskusji na temat bezrobocia podczas wrześniowej sesji rady miasta. Wśród powodów, dla których w naszym regionie tak wiele osób pozostaje bez stałego miejsca zatrudnienia, radni szczególną uwagę zwrócili na oddalenie Płocka od najważniejszych w kraju szlaków transportu drogowego i kolejowego. Być może w tej sytuacji warto byłoby zwrócić uwagę na perspektywy, jakie niesie w sobie transport rzeczny.

Czy odwracając się nieco bardziej w stronę Wisły Płock mógłby liczyć na ożywienie? Czy nabrzeże wiślane dałoby się zagospodarować do czegoś więcej niż organizowanie coraz liczniejszych festiwali? Czy w Płocku mógłby powstać port żeglugi śródlądowej z prawdziwego zdarzenia? Czy mógłby obsługiwać zarówno żeglugę pasażerską jak i towarową? Czy na bazie tej drugiej dałoby się stworzyć w Płocku centrum logistyczne? A korzystając z tej pierwszej – ożywić płocką turystykę, gastronomię, kulturę?

Być może odpowiedzi na przynajmniej część z tych pytań będzie można odnaleźć już w najbliższy piątek w Hotelu Herman podczas konferencji „INWAPO – Inwestycje Natura Aktywność Potencjał Ożywienie”. Jej organizatorzy zamierzają pokazać, jak ważne we współczesnym świecie jest właściwe wykorzystanie potencjału rzek. Coraz częściej dostrzegają to ekonomiści i przedsiębiorcy, ludzie świata kultury czy animatorzy turystyki. Ale również mieszkańcy tych miast, gdzie nadbrzeża rzeczne z roku na rok ożywają coraz bardziej. Przykładem takiego miasta jest Warszawa.

Piątkowa konferencja podzielona została na trzy główne bloki tematyczne. Pierwszy poświęcony będzie zagranicznym doświadczeniom dotyczącym wykorzystania rzek. Holender Wijtze Boomsma będzie mówił na temat rozwoju dróg wodnych, opierając się głównie na przykładach Polski i Holandii.  Włoski prelegent Stefano Simonini spróbuje przekazać informacje o tym, jak istotne jest stałe i konsekwentne udrażnianie szlaków śródlądowych w krajach rozwijających się.

W drugiej części będzie można dowiedzieć się, jakie są możliwości rozwoju dróg śródlądowych w naszym kraju. Prelegentem będzie prof. Bogusław Liberadzki, obecny europoseł, były minister transportu i gospodarki morskiej, kierownik katedry transportu Szkoły Głównej Handlowej.

Podczas trzecie części zostaną przedstawione raporty przygotowane w trakcie realizacji projektu INWAPO. Jego podstawowym założeniem jest uaktywnienie potencjału transportu wodnego w Europie Środkowej, który wciąż pozostaje niewykorzystany.

Organizowana przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A i Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL Płock konferencja odbędzie się w piątek 4 października w Hotelu Tumskim przy ulicy Piekarskiej 9. Początek został zaplanowany na 10. Wszyscy zainteresowani tematyką, która poruszana będzie podczas konferencji, mogą rejestrować się do 1 października przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie.

Przed rozpoczęciem konferencji odbędzie się założycielskie spotkanie Klastra Rzecznego „Mazovia”. Jego misja to działanie na rzecz gospodarczego rozwoju Mazowsza przez odtworzenie żeglugi transportowej i turystycznej na mazowieckich rzekach, którym ma być przywrócona rola jednej z najważniejszych gałęzi transportu i turystyki.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock
; wizualizacje UMP

Zobacz, co pisaliśmy o bezrobociu:
I o planach zagospodarowania nabrzeża wiślanego:
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE