Reklama

Wirus ASF. Miasto Płock i powiat płocki w żółtej strefie. Co to oznacza?

Opublikowano:
Autor:

Wirus ASF. Miasto Płock i powiat płocki w żółtej strefie. Co to oznacza? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku poinformował, że w związku z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) miasto Płock i powiat płocki zostało w całości objęte obszarem ochronnym (czyli tzw. strefą żółtą). Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z tym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia życia i ludzi.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku poinformował, że w związku z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) miasto Płock i powiat płocki zostało w całości objęte obszarem ochronnym (czyli tzw. strefą żółtą). Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z tym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia życia i ludzi.

W związku z występowaniem ASF w Polsce zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami, oznaczone odpowiednimi kolorami. Do obszaru ochronnego (oznaczonego kolorem żółtym) włączono w całości gminy: Bielsk, Brudzeń Duży, Drobin, Gąbin, Łąck, miasto Płock, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno i Starą Białą, co powoduje objęcie w całości powiatów: płockiego grodzkiego i płockiego ziemskiego obszarem ochronnym.

- Wirus ASF został stwierdzony w powicie ciechanowskim. Poszerzenie strefy wynika z nakazu Unii Europejskiej. Sami jesteśmy zaskoczeni, że zdecydowano się na tak duży obszar - przyznaje zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku, Magdalena Kalińska. - Poszerzenie strefy wiąże się z restrykcjami i bioasekuracją, czyli większymi wymaganiami dla hodowców świń, aby zapobiec wprowadzeniu wirusa do hodowli.

Wskazuje, że w powiecie ciechanowskim były przypadki u dzików, a w niedługim czasie wykryto ogniska u świń. - Wirus nie zagraża człowiekowi, podobnie nie stanowi zagrożenia dla psów czy kotów, które trzymamy w domach - dodaje. Nie ma co się obawiać idąc po zakupy do sklepu mięsnego. Nie ma zakazu przyjmowania zwierząt do uboju z naszego powiatu, zwierzęta są badane. W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni odbywa się tylko wtedy, kiedy lekarz weterynarii wystawi świadectwo zdrowia.

Mapka - Powiatowy Inspektora Weterynarii w Płocku

W strefie ochronnej zostają wprowadzone środki w zakresie zwalczania ASF zgodnie z przepisami. Posiadacze świń są zobowiązani do codziennego kontrolowania stanu zdrowia świń; powiadomienia urzędowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świni w gospodarstwie; a także urzędowego lekarza weterynarii / lekarza weterynarii / organu Inspekcji Weterynaryjnej / prezydenta o każdym przypadku podejrzenia wystąpienia ASF u świń, w tym podwyższenia wewnętrznej ciepłoty ciała. Ponadto posiadacze świń są zobowiązani do przestrzegania zasad bioasekuracji, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Powiatowy lekarz weterynarii przeprowadza w gospodarstwach utrzymujących świnie dwa razy w roku kontrolę przestrzegania zasad bioasekuracji. W przypadku przemieszczania świń zaopatruje się je w świadectwo zdrowia poprzedzone badaniem klinicznym, nie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym przemieszczeniem.

Nie należy dokarmiać dzików, a w przypadku znalezienia martwego dzika nie dotykamy go. W miarę możliwości warto oznakować miejsce znalezienia zwłok i powiadomić Urząd Gminy, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku, policję czy straż miejską, leśnictwo albo lekarza weterynarii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE