Reklama

Wielkimi krokami zbliżają się wybory

Opublikowano:
Autor:

Wielkimi krokami zbliżają się wybory - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo że w Płocku mamy aż 21 osiedli, w mijającej kadencji tylko na dziewięciu z nich pracowali osiedlowi radni. Jak będzie w tym roku? Wybory już w marcu.

Mimo że w Płocku mamy aż 21 osiedli, w mijającej kadencji tylko na dziewięciu z nich pracowali osiedlowi radni. Jak będzie w tym roku? Wybory już w marcu.

Przypomnijmy: w upływającej czteroletniej kadencji rad osiedli, czyli najmniejszych jednostek lokalnego samorządu, udało się wyłonić radnych jedynie dziewięciu dzielnic z 21 istniejących w Płocku. Radni pracowali na głównie na osiedlach znajdujących się na obrzeżach miasta: w Borowiczkach, Ciechomicach, Górach, Imielnicy, Pradolinie Wisły, Radziwiu, Trzepowie i na Winiarach, wyjątkiem było Stare Miasto, na którym również udało się utworzyć radę osiedla. Swoich rajców nie mieli natomiast mieszkańcy pozostałych dwunastu osiedli, w tym takich dużych dzielnic jak np. Podolszyce, Tysiąclecia czy Kochanowskiego. Ratusz ma nadzieję, że teraz będzie inaczej - wabikiem ma być zniesienie wymogu 8-procentowej frekwencji wyborczej - rady utworzą się nawet na tych osiedlach, na których mniej niż 8 proc. mieszkańców pofatyguje się do urn, by zagłosować na swoich sąsiadów. By na danym osiedlu obyły się wybory, musi się zgłosić co najmniej 16 kandydatów.

Lada chwila będzie można zgłaszać kandydatów na radnych osiedlowych - kalendarz wyborczy zakłada, że zgłoszenia można składać od 11 do 22 lutego, a wybory odbędą się 24 marca. Gdyby na wszystkich osiedlach udało się wyłonić rady, mielibyśmy 315 nowych rajców.

Wczoraj odbyło się pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań mieszkańców z władzami miasta, stawili się na nim płocczanie z osiedli Stare Miasto, Wyszogrodzka, Międzytorze, Kolegialna, Kochanowskiego oraz Dworcowa. Jak relacjonuje biuro prasowe Ratusza, na spotkaniu stawiło się ok. 50 osób, zgłaszali oni swoje spostrzeżenia m.in. w związku ze starym podziałem administracyjnym miasta, który prowadzi do takich paradoksów, że np. mieszkający przy Tumskiej muszą kandydować do rady osiedla Kolegialna, a nie Starego Miasta. Mieszkańcy zgłaszali też swoje propozycje, np. powołania wśród radnych miasta opiekunów rad osiedlowych. Wszystkie uwagi trafią do biura rady miasta.

Jutro, w czwartek 7 lutego, prezydent miasta spotka się w Zespole Szkół nr 3 przy Łukasiewicza 11 z mieszkańcami osiedli: Dobrzyńska, Łukasiewicza, Skarpa, Trzepowo, Tysiąclecia i Winiary. Start o godz. 17.00.

W przyszłym tygodniu kolejne spotkania: we wtorek, 12 lutego o godz. 17.00 z mieszkańcami Ciechomic, Gór, Pradoliny Wisły i Radziwia w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II przy ul. Krakówka 4, w środę 13 lutego, również o 17.00, z mieszkańcami Borowiczek, Imielnicy, Podolszyc i Zielonego Jaru w Szkole Podstawowej nr 22 przy ul. Czwartaków 6. Więcej o wyborach czytaj na stronie Ratusza TUTAJ>>

Fot. UMP
Czytaj też: Radny zachęca: niech będzie 315 radnych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE