Myślą przewodnią jednej z najbardziej znaczących imprez życia kulturalnego Płocka jest prezentacja najstarszych zabytków kultury muzycznej. W katedrze gościli najwybitniejsi wykonawcy chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej. Od kilku lat prezentowana jest również muzyka tworzona na potrzeby liturgii bizantyjskiej.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się od spotkania z najpiękniejszymi śpiewami chorałowymi okresu Wielkiego Postu, które zaprezentuje Schola Gregoriańska Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. W sobotę wystąpi kwartet Vocame z Niemiec specjalizujący się w starożytnej muzyce pozaliturgicznej. Na program koncertu złożą się śpiewy niemal zupełnie nieznanej w naszym kręgu kulturowym bizantyjskiej kompozytorki Kassi, (pierwszej znanej z imienia, średniowiecznej kobiety-kompozytorki) oraz hymny i tropariony św. Hildegardy z Bingen.
Niedzielny wieczór upłynie pod znakiem występu ośmioosobowego chóru ze Lwowa Kalophonia, który wykonuje muzykę liturgiczną Cerkwi unickiej, śpiewy greckie oraz staroruskie. Zespół, w skład którego wchodzą soliści Filharmonii Lwowskiej, zaprezentuje nie tylko praktykowane w dawnym Kościele Wschodnim śpiewy monodyczne, ale również najstarszy liturgiczny repertuar wielogłosowy.
Wszystkie koncerty w płockiej katedrze rozpoczynać się będą o 19.00. Wstęp bezpłatny.
Fot. Archiwum POKiS