Reklama

Wielkie głosy znów w płockiej katedrze

Opublikowano:
Autor:

Wielkie głosy znów w płockiej katedrze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po raz dziewiętnasty przeżywanie Wielkiego Postu w Płocku zostanie wzbogacone o spotkanie z muzyką sakralną. Od 15 do 17 marca z katedrze odbywać się będzie Festiwal Muzyki Jednogłosowej.

Już po raz dziewiętnasty przeżywanie Wielkiego Postu w Płocku zostanie wzbogacone o spotkanie z muzyką sakralną. Od 15 do 17 marca z katedrze odbywać się będzie Festiwal Muzyki Jednogłosowej.

Myślą przewodnią jednej z najbardziej znaczących imprez życia kulturalnego Płocka jest prezentacja najstarszych zabytków kultury muzycznej. W katedrze gościli najwybitniejsi wykonawcy chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej. Od kilku lat prezentowana jest również muzyka tworzona na potrzeby liturgii bizantyjskiej.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się od spotkania z najpiękniejszymi śpiewami chorałowymi okresu Wielkiego Postu, które zaprezentuje Schola Gregoriańska Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. W sobotę wystąpi kwartet Vocame z Niemiec specjalizujący się w starożytnej muzyce pozaliturgicznej. Na program koncertu złożą się śpiewy niemal zupełnie nieznanej w naszym kręgu kulturowym bizantyjskiej kompozytorki Kassi, (pierwszej znanej z imienia, średniowiecznej kobiety-kompozytorki) oraz hymny i tropariony św. Hildegardy z Bingen.

Niedzielny wieczór upłynie pod znakiem występu ośmioosobowego chóru ze Lwowa Kalophonia, który wykonuje muzykę liturgiczną Cerkwi unickiej, śpiewy greckie oraz staroruskie. Zespół, w skład którego wchodzą soliści Filharmonii Lwowskiej, zaprezentuje nie tylko praktykowane w dawnym Kościele Wschodnim śpiewy monodyczne, ale również najstarszy liturgiczny repertuar wielogłosowy.

Wszystkie koncerty w płockiej katedrze rozpoczynać się będą o 19.00. Wstęp bezpłatny.

Fot. Archiwum POKiS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE