Reklama

Wielki świat w Płockiej Galerii Sztuki

Opublikowano:
Autor:

Wielki świat w Płockiej Galerii Sztuki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden z pięciu na świecie doktorów sztuk interaktywnych zaprezentuje w Płocku swoje najnowsze dokonania artystyczne.

Jeden z pięciu na świecie doktorów sztuk interaktywnych zaprezentuje w Płocku swoje najnowsze dokonania artystyczne.

Wystawa „Oddech Obrazu” to pierwsza po powrocie do Polski wystawa prac Mirosława Rogali. Jej wernisaż w Płockiej Galerii Sztuki, zaplanowany na 18 w piątek 17 maja, uświetni recital genialnego wokalisty i muzyka jazzowego Marka Bałaty. Ekspozycję będzie można oglądać w PGS do 9 czerwca.

Mirosław Rogala swoje dzieła po raz ostatni wystawiał w Polsce w 2001 roku w w warszawskim Zamku Ujazdowskim i krakowskim Bunkrze Sztuki. Później ruszył w wieloletnią podróż po świecie. Ma na swoim koncie liczne eksperymenty multimedialne, wśród których uwagę zwraca między innymi przygotowanie libretta do opery multimedialnej pokazywanej w Tajwanie.

W Płockiej Galerii Sztuki Mirosław Rogala pokaże swoje najnowsze dokonania. – W swoich pracach Rogala podejmuje kwestie dotyczące transformacji tożsamości przestrzeni, problemów cyberkultury, dynamicznego rozwoju cyfrowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wskazuje także na towarzyszący tej sztuce wątek odpowiedzialności społecznej i nieustannego procesu przeobrażania, któremu ulega otaczający nas świat – mówi dyrektor PGS Alicja Wasilewska. – Prace Rogali nie są pozbawione także symbolicznego charakteru. Ujawniają niejednoznaczność otaczającej nas rzeczywistości, wyposażone w tajemniczy walor składają się na metaforyczny wizerunek świata. Rogala w swej twórczości posługuje się nowoczesnymi mediami i uprawia różnorodne dyscypliny sztuki, począwszy od interaktywnych instalacji, po fotografię cyfrową i rysunki komputerowe.
Mirosław Rogala Wyjechał z Polski na przełomie lat 70. i 80 XX wieku. Wcześniej na krakowskiej ASP zdobył dyplom z malarstwa. Młody człowiek zza „żelaznej kurtyny”, chłopak z małej podkieleckiej wsi w Stanach Zjednoczonych stał się prekursorem sztuki wideo, grafiki komputerowej i prezentacji interaktywnych.

Jako pierwszy w Polsce (i jedna z pięciu osób na świecie) obronił w roku 2000 doktorat w zakresie sztuk interaktywnych w University of Wales pod kierunkiem prof. Roya Ascotta. Zasłynął jako twórca interaktywnej instalacji dźwiękowej w przestrzeni publicznej eGarden w Chicago. Była to jedna z pierwszych na świecie permanentnych interaktywnych instalacji outdoors.

W jednym z wywiadów artysta powiedział, że jego dzieła nie istnieją bez współpracy ze strony widzów i słuchaczy. A w swoim tekście do katalogu towarzyszącego wystawie w Płockiej Galerii Sztuki napisał: „Przestrzeń osobista to współczesny truizm, który jednak dokładnie definiuje stopnie zażyłości używane (lub wykorzystywane) przez ludzi w kontaktach z innymi. Komu lub czemu nie pozwalamy przekroczyć wyznaczonych granic? Kogo lub co w tych granicach zatrzymujemy? Co określa te granice? I znowu, jeśli mur dzieli, to gdzie on się znajduje? Zapomnijmy na chwilę o naszych obyczajach i przyjrzyjmy się tym niewidocznym mapom, ich krańcom i ich znaczeniom”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE