Reklama

Wielkanoc przeniesiona na wrzesień? Nie, ale są zmiany w liturgii

Opublikowano:
Autor:

Wielkanoc przeniesiona na wrzesień? Nie, ale są zmiany w liturgii  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pandemia koronawirusa powoduje ogromne zmiany na całym świecie i niemal w każdej dziedzinie. Nie inaczej jest w kościele katolickim. Watykan przygotował niespodziewane wytyczne, dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia.

Pandemia koronawirusa powoduje ogromne zmiany na całym świecie i niemal w każdej dziedzinie. Nie inaczej jest w kościele katolickim. Watykan przygotował niespodziewane wytyczne, dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia.

Odwołane Msze święte to dopiero początek zmian dla katolików w związku ze śmiertelnym zagrożeniem koronawirusem. 

- Watykański departament odpowiedzialny za liturgię przygotował wytyczne dla biskupów i księży diecezjalnych dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia - informuje wprost.pl. - Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret, którego omówienie przygotował serwis Catholic News Agency. Dokument został podpisany przez prefekta kongregacji, kardynała Roberta Saraha i jest zatwierdzony „mandatem Papieża tylko na rok 2020”. Jego zaleceń nie będzie można stosować w przyszłych latach.

W dekrecie pada sformułowanie, że Wielkanoc jest sercem całego roku liturgicznego, a Triduum Paschalnego nie można przenieść na inny czas. Można za to wprowadzić inne zmiany, a Kongregacja uprawnia biskupów m.in. do przeniesienia Mszy Krzyżma na inny termin. 

Biskup może odprawiać liturgie Triduum Paschalnego w katedrze, a księża diecezjalni w parafiach, ale bez fizycznej obecności wiernych, możliwe są jedynie relacje telewizyjne lub internetowe. Pominięty ma być także rytuał mycia stóp. 

Zmiany wprowadzono także w celebracji liturgii Wigilii Paschalnej. Jak podaje wprost.pl, Kongregacja zaleca pominięcie poświęcenia ognia poprzedzającego uroczystości oraz rezygnację z chrztów. Z kolei procesje oraz nabożeństwa ludowe mogą być przeniesione. W dokumencie sugerowane są daty 14 lub 15 września.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE