Reklama

Reklama

Większość jest, niektóre w realizacji. Co z inwestycjami z poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Większość jest, niektóre w realizacji. Co z inwestycjami z poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Właśnie ruszyła 10. edycja Budżetu Obywatelskiego. Do 14 marca można składać propozycje. Tymczasem bierzemy pod lupę projekty, które powinny zostać zrealizowane w 2020 roku.

Reklama

Na początek krótkie wyjaśnienie. Co roku wybieramy pomysły, które są realizowane w następnym. Czyli te propozycje, które zdobyły najwięcej głosów z 2020 roku zostaną wprowadzone w życie w tym, a w zeszłym powinny być gotowe te, które wybraliśmy w 2019. Sprawdziliśmy czy rzeczywiście wszystkie zostały wykonane, a jeśli nie, to na jakim są etapie.

To na początek projekty, z których możemy już korzystać:

Nowoczesna edukacja (osiedle Dworcowa)

W ramach zadania zakupiono multimedialne programy edukacyjne, sprzęt sportowy, nagłośnieniowy i muzyczny, monitory interaktywne, laptopy i komputery, ekran przenośny i telewizory. Zakupiono również wyposażenie ośrodka, meble, krzesła, wymieniono drzwi wewnętrzne oraz namiot typu Gwiazda, zamontowano osłony na grzejniki. Zakupiono schodołaz wraz ze szkoleniem z jego obsługi ułatwiający osobom niepełnosprawnym ruchowo przemieszczanie się po terenie ośrodka, zmodernizowano sterowanie szlabanami parkingu przy SOSW nr 2, wymieniono bramę, zamontowano klimatyzatory wraz z opinią techniczną dot. montażu elementów zewnętrznych klimatyzatorów. W grudniu 2020 roku zakończyły się zajęcia pozalekcyjne.

Nowoczesna klasa (osiedle Tysiąclecia)

Projekt zakładał wyposażenie pracowni w Szkole Podstawowej nr 16 w nowy sprzęt komputerowy - 20 kompletnych zestawów komputerowych dla uczniów wraz z systemem operacyjnym, pakietem biurowym, programem antywirusowym oraz serwer obsługujący wszystkie komputery, dotykowy monitor interaktywny 65” i urządzenie wielofunkcyjne.

Modernizacja wentylacji w Szkole Podstawowej nr 15 (osiedle Góry)

Celem projektu było wykonanie modernizacji systemu wentylacji poprzez dostawę  i montaż klimatyzatorów typu Split oraz oczyszczaczy powietrza w wybranych pomieszczeniach budynku SP 15.

Stacja Roweru Miejskiego przy ul. Traktowej (osiedle Winiary)

Projekt zakładał postawienie nowej stacji rowerowej roweru miejskiego przy ul. Traktowej. Dzięki temu dojazd mieszkańców tej części Płocka do centrum jest łatwiejszy. Stacja została uruchomiona wraz ze startem sezonu Płockiego Roweru Miejskiego w maju 2020 r.

Sala do terapii integracji sensorycznej „Miodowe wzgórza” (osiedle Miodowa)

Projekt zakładał utworzenie i wyposażenie w profesjonalny sprzęt sali do terapii integracji sensorycznej w SP 17. Korzystać z niej będą uczniowie, którzy potrzebują takiej terapii, mają problemy z uczeniem się albo zaburzenia zachowania, utrudniające funkcjonowanie społeczne i naukę.

Siłownia zewnętrzna (osiedle Ciechomice)

Siłownia powstała na terenie Miejskiego Przedszkola nr 2. Będzie miejscem aktywnego, rodzinnego wypoczynku mieszkańców na wolnym powietrzu.

Powiedz „si” terapii SI (osiedle Międzytorze)

Projekt przewidywał remont sali do terapii SI oraz jej wyposażenie w niezbędny profesjonalny sprzęt do terapii sensorycznej, pomoce dydaktyczne i materiały do warsztatów sensoplastycznych.

Studiobus (osiedle Kolegialna)

Projekt zakładał stworzenie mobilnego studia koncertowo nagraniowego przy Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia wspierającego rozwój artystyczny oraz rozwijającego aktywność koncertową zarówno uczniów szkół jak również mieszkańców Płocka. Zakupiono dla szkoły 9-osobowego busa marki Ford Transit Custom Kombi, specjalistyczny komputer 13- calowy MacBook Pro z pakietem profesjonalnych aplikacji dla sektora edukacji zawierający zaawansowane narzędzia dla montażystów wideo i muzyków, komputer 16-całowy MacBook, sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i akcesoria muzyczne m.in. zestawy nagłośnieniowe, kolumny, mikrofony, statywy, słuchawki, miksery, casy, światła, wytwornice mgły, zestawy pulpitów do nut z wózkami, itp. W ramach zadania zakupiono również pianina cyfrowe Kawai KDP 110 (2 szt.), 16 szt. krzeseł muzyka orkiestrowego oraz podest dyrygenta.

Integracyjno-sensoryczny plac zabaw (osiedle Kolegialna)

W ramach projektu wybudowano na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 integracyjny plac zabaw dla dzieci. Zakupiono wielofunkcyjny sprzęt przeznaczony dla dzieci z osiedla oraz dzieci z niepełnosprawnościami (podopiecznych ośrodka) oraz urządzenia stymulujące wszechstronny rozwój dzieci. Na bezpiecznej nawierzchni znalazły się m. in. takie urządzenia jak huśtawki, karuzela, piaskownica oraz ścianka muzyczna.

Przebudowa placu zabaw na terenie miejskiego przedszkola nr 21 (osiedle Dworcowa)

Projekt polegał na modernizacji placu zabaw dla dzieci z MP 21 i mieszkańców osiedla. Zakładał ustawienie nowych zabawek: piaskownica, bujaki, karuzela, zjeżdżalnia; wyłożenie terenu bezpieczną nawierzchnią i jego podział na część dla dzieci młodszych i starszych; stworzenie miniboiska do uprawiania sportów zespołowych.

Remont Rogatki Warszawskiej – filia nr 2 Książnicy Płockiej (osiedle Wyszogrodzka)

Projekt zakładał remont zabytkowego klasycystycznego budynku Rogatki Warszawskiej w której mieści się Filia nr 2 Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego założona w maju 1965 roku. Dzięki niemu komfort korzystania z placówki znacznie wzrósł oraz pozwolił wyeksponować piękno zabytku.

Samochód do nauki jazdy dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie nazywanego „Elektrykiem” (osiedle Łukasiewicza)

Projekt obejmował zakup samochodu osobowego przystosowanego do nauki jazdy w Szkolnym Ośrodku Szkolenia Kierowców w ZSZ. Samochód będzie wykorzystywany do realizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych z przedmiotu nauka jazdy, ujętego w podstawie programowej kształcenia zawodowego dla technikum i branżowej szkoły I stopnia. W lutym zeszłego roku zakupiono dla szkoły samochód Toyota Yaris.

Zostań mistrzem – Bokserski Płock (osiedle Kolegialna)

Projekt polegał na nieodpłatnych zajęciach dla mieszkańców Płocka w wieku 12-18 lat w zakresie boksu olimpijskiego oraz zajęć rekreacyjno-ruchowych dla młodzieży i dorosłych powyżej 19 lat. Zajęcia odbywały się w sali sportowej LO im Wł. Jagiełły od poniedziałku do piątku. Łącznie zajęcia prowadzone były przez 9 miesięcy i obejmowały 6,5 godziny tygodniowo. Koszty obejmowały: wynajem sali sportowej, opłatę za pracę trenera, koordynację zadania, obsługę księgową, zakup sprzętu sportowego, ubezpieczenie, udział w zawodach. Na realizację budżetu obywatelskiego ogłoszony został otwarty konkurs ofert zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Złożona została jedna oferta i została przyznana dotacja na realizację zadania – Klubowi bokserskiemu Płock.

Pozostałe projekty, które są w trakcie realizacji:

Obywatelski Płock

Zadanie obejmuje budowę boiska do teqballa, zakup 9-osobowego samochodu oraz sprzętu komputerowego dla uczniów płockich szkół, utworzenie poradni małżeństwa i rodziny oraz dokończenie budowy i wyposażenie drugiego piętra Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego.

Na ten moment powstała „Poradnia dla małżonków i rodzin”, która objęła specjalistyczne usługi psychologiczne i mediacyjne dla osób potrzebujących pomocy w sprawach małżeńskich i rodzinnych. Zadanie objęło również takie wydarzenia jak „Konferencja naukowa o rodzinie” czy „Tydzień Małżeństwa”, w ramach którego odbyły się: warsztaty, wykład, spektakl teatralny, projekcja filmu czy lekcja tańca.

W ramach „Obywatelskiego Płocka” kupiono także komputery dla Jagiellonki (45 komputerów stacjonarnych oraz 15 monitorów dotykowych do pracowni oraz przekazano dla Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości samochód Ford Transit Custom o pojemności silnika: 1995 cm³. Samochód będzie służył do przewozu uczniów uczestniczących w licznych konkursach zawodowych, zaopatrzenia pracowni gastronomicznych, w których odbywają się zajęcia praktyczne przez cały rok, przewozu materiałów w trakcie odbywających się egzaminów zewnętrznych oraz organizowania charytatywnie różnych uroczystości na terenie miasta.

W 2020 roku rozliczono finansowo umowę na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej rozbudowy Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego oraz zawarto umowę na wykonanie robót budowlanych nadbudowy II piętra budynku Płockiego Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Lasockiego 1, z terminem zakończenia w 2021 roku.

Trwa opracowywanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zagospodarowania zachodniej części terenu Szkoły Podstawowej Nr 21 przy ul. F. Chopina 62 w Płocku, polegającego na budowie boiska składającego się ze strefy do gry w teqball, bieżni oraz ciągów komunikacyjnych.

Eko Patrol

30 listopada ubiegłego roku rozstrzygnięty został przetarg na dostawę samochodu elektrycznego wraz z niezbędnym wyposażeniem dla Ekopatrolu, który zostanie uruchomiony w strukturach Straży Miejskiej. Przetarg zakładał realizację zadania w dwóch etapach. Pierwszy etap to dostawa samochodu do końca 2020 r., drugi – jego wyposażenie itd. W ramach postepowania został zakupiony pojazd elektryczny Renault Kangoo (i dostarczony w wymaganym terminie). Na wyposażenie pojazdu i dostosowanie go do potrzeb Ekopatrolu wykonawca ma czas zgodnie z umową do końca lutego 2021 roku.

Remont z rozbudową budynku o dodatkowe 150 m kw. przy ul. Tokarskiej 29 (osiedle Pradolina Wisły)

Projekt zakłada stworzenie miejsca do organizowania: warsztatów terapeutycznych dla seniorów, osób niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych; spotkań umacniających więzi pokoleniowe i sąsiedzkie na Pradolinie Wisły. W 2020 roku opracowano dokumentację projektowo-kosztorysową rozbudowy budynku znajdującego się przy ulicy Tokarskiej 29 z przeznaczeniem na miejsce integracji lokalnej społeczności. W chwili obecnej trwa proces przygotowawczy do wszczęcia procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych wynikających z opracowanej dokumentacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy