Reklama

Wiceprezydent: Nie zamierzamy uderzyć w mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

Wiceprezydent: Nie zamierzamy uderzyć w mieszkańców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ratuszu w piątek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Płocka. Radni mieli zaopiniować dokument, który pozwoli na budowę ponad 20 km kanalizacji z wykorzystaniem środków unijnych. Część terenów, a co za tym idzie, także mieszkańców, z tych planów wyłączono.

W ratuszu w piątek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Płocka. Radni mieli zaopiniować dokument, który pozwoli na budowę ponad 20 km kanalizacji z wykorzystaniem środków unijnych. Część terenów, a co za tym idzie, także mieszkańców, z tych planów wyłączono.

Nadzwyczajna sesja płockich radnych, jak już pisaliśmy, służyła do wyrażenia opinii na temat aktualizacji planu aglomeracji Płock. Zmianie ulegnie obszar. Bynajmniej nie chodzi o przyłączenie nowych terenów do miasta, lecz o to, co pod ziemią, czyli o kanalizację. Także i pod tym kątem tworzy się odpowiednie plany dla wyznaczonych terenów, które co jakiś czas trzeba aktualizować biorąc pod uwagę kolejne inwestycje.

[ZT]13568[/ZT]

Cel jest taki, aby kanalizację rozbudować o kolejne 20,45 km. Aby nie odbyło się to wyłącznie za pieniądze gminy, tylko z wykorzystaniem środków unijnych, płoccy urzędnicy przedłożyli radnym projekt. Dlaczego wszystko odbywa się w takim trybie? Ponieważ chodzi o czas. Dokument powinien przyjąć w drodze uchwały Sejmik Województwa Mazowieckiego, sesja zostanie zwołana 24 października (u nas następna będzie 25 października).

Terminu „aglomeracja” używa się dla terenu, na których zaludnienie lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby trzeba było zbierać ścieki komunalne i dostarczać je dalej do oczyszczalni. Przy jej wyznaczaniu bierze się pod uwagę parametr RLM, czyli równoważną liczbę mieszkańców.

- Nie można tego utożsamiać z liczbą mieszkańców, ponieważ na ten parametr składa się liczba stałych mieszkańców, osób czasowo przebywających, które przebywają np. w hotelu lub w szpitalu, czy liczba przedsiębiorców, to wszystkie osoby obciążające kanalizację – wyjaśniał wiceprezydent Jacek Terebus.

- Zmieniliśmy już te wartości w 2011 roku na 126 tys 901 RLM, a teraz byłoby 134 059 RLM ze względu na zmianę w demograficznej ilości mieszkańców Płocka, zmiany meldunkowe, zmiany ilości osób czasowo przebywających, zmiany w ilości ścieków przemysłowych i na zmiany w planach inwestycyjnych - wymieniał Terebus. - Wyłączyliśmy z planów zabudowę rozproszoną. Kształt obecnej aglomeracji mniej więcej teraz pokrywa się już z granicami miasta Płocka. Zmiana zakresu granic aglomeracji nie oznacza jednak, że na terenie nie objętym dokumentem, nie będziemy tej kanalizacji budować, jeśli taka potrzeba zaistnieje. Granice są inne, ale nie uderza to w mieszkańców. Nie chcemy zatrzymywać możliwości rozwojowych niektórych terenów. Ktoś będzie zamierzał budować dom, ale nie będzie miał do czego się wpiąć, bo tej kanalizacji nie będzie. A tak, gdyby teren na jego przyszły dom (chodzi o taki np. przy lesie, bez innej zabudowy) był objęty aglomeracją, mieszkańcy mogliby nie uzyskać zgody przykładowo na zbiornik bezodpływowy czy na oczyszczalnię przydomową.

Okrojenie o obszary o najrzadszej zabudowie oznacza, że poza aglomeracją znajdzie się 1207 osób. Musi być zachowana odpowiednia gęstość (przyjęto wskaźnik 120 osób na 1 km sieci), aby ta kanalizacja była uzasadniona finansowo i technicznie. - Jeśli będzie konieczność wybudowania kanalizacji sanitarnej nawet na terenach mało zagęszczonych i pojawią się zgłoszenia, to będzie ona budowana przykładowo ze środków Wodociągów Płockich – rozwiewał wątpliwości radnej Wioletty Kulpy wiceprezydent Terebus. - To jest program dotyczący środków unijnych, dlatego musimy trzymać się wskaźnika 120 osób na 1 km sieci. Jeśli planu nie przyjmiemy, tych funduszy nie będzie. 

Radni zaakceptowali plan jednogłośnie.

Zadania, które wyszczególniono w dokumencie:

- budowa kanalizacji sanitarnej na terenie osiedla Borowiczki (1 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej na terenie osiedla Góry i Ciechomice (ul. Browarna, Włościany, Janówek, Jeziorna, Rekreacyjna – 5 km).

- budowa kanalizacji sanitarnej na terenie osiedla Radziwie (ul. Tartaczna – 0,55 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Dobrzyńskiej (1,1 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w sięgaczu ul. Lisiej (0,075 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Harcerskiej (0,8 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Strzeleckiej (0,35 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-ciśnieniowej w ul. Rybaki (od ul. Mostowej do kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego Sobótka – 1,5 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Kaweckiego (od ul. Mostowej do terenów zabudowy Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego – 0,5 km)

- budowa łącznika Czwartaków – Graniczna od skrzyżowania z ul. Czwartaków i Swojską do ronda po stronie wschodniej trasy Ks. Jerzego Popiełuszki (0,745 km)

- ul. Graniczna od działki nr 423 do skrzyżowania z ul. Wyszogrodzką (0,697 km)

- ul. Wodna od skrzyżowania z ul. Graniczną do skrzyżowania z ul. Górną (0,322 km)

- przebudowa ul. Grabówka wraz z brakująca infrastrukturą, budowa kanalizacji sanitarnej na docinkach od działki nr 1311/10 do ul. Ks. Niedzielaka i od działki 1412/4 do mostu nad rzeką Rosicą (0,66 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Wierzbowej (0,5238 km)

- ul. Parcele, budowa brakujących odcinków kanalizacji sanitarnej (0,380 km)

- ul. Liściasta, Podgórze, budowa kanalizacji sanitarnej (0,280 km)

- budowa ul Bliskiej wraz z brakującą infrastrukturą (0,6507 km)

- budowa ul. Swojskiej i Kombatantów wraz z brakującą infrastrukturą (0,198 km)

- budowa ul. Ośnickiej wraz z brakująca infrastrukturą (0,93 km)

- budowa ul. Maszewskiej wraz z brakującą infrastrukturą (0,6747 km)

- budowa sięgacza w ul. Otolińskiej (0,187 km)

- przebudowa ciągu ul. Wiadukt (0,260 km)

- przebudowa ul. Kostrogaj wraz z niezbędną infrastrukturą (1,28 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Przemysłowej (0,7 km)

- uzbrojenie terenów przemysłowych objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Trzepowo

- przebudowa ul. Raczkowizna wraz z niezbędną infrastrukturą (0,4 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w części ul. Boryszewskiej (0,22 km)

- budowa kanalizacji sanitarnej w części ul. Wilczej (0,45 km)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE