Reklama

Wiadomo, gdzie będą murale z Wyklętymi

Opublikowano:
Autor:

Wiadomo, gdzie będą murale z Wyklętymi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiadomo już, gdzie pojawią się dwa murale patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Jeden powstanie w rejonie Starego Miasta, drugi - na osiedlu Dobrzyńska.

Wiadomo już, gdzie pojawią się dwa murale patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Jeden powstanie w rejonie Starego Miasta, drugi - na osiedlu Dobrzyńska.

Przypomnijmy: Murale o tematyce patriotycznej to zwycięski projektu III edycji budżetu obywatelskiego sprzed dwóch lat. Jego realizacja napotykały problemy, wreszcie się udało, choć nie da się ukryć, że prace Pawła Ryżki poświęcone trojgu bohaterom obrony Płocka 1920 r. nie przypadły do gustu ani pomysłodawcom projektu, czyli Michałowi Sosnowskiemu i Łukaszowi Chrobotowi, ani wielu osobom głosującym na to przedsięwzięcie. Trzy murale artysty - poświęcone Aleksandrowi Maciesze i jego żonie Marii oraz Iskanderowi Achmatowiczowi ozdobiły parking przy Orlen Arenie oraz niewysoki mur przy ul. 1 Maja.

Do tej pory nie było wiadomo natomiast, gdzie powstaną dwa kolejne murale, tym razem poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Obie prace - autorstwa Roberta Parzychowskiego i Katarzyny Krzysztofowicz - przedstawiają motyw partyzanta i wilka i oba zajęły miejsca na podium w konkursie „Bohaterowie z cienia”. O lokalizację murali upomniał się niedawno w interpelacji autor projektu, radny Michał Sosnowski.

Okazuje się, że przypadną im w udziale nieco mniej eksponowane miejsca niż w przypadku prac Pawła Ryżki. Z informacji przekazanych przez Huberta Woźniaka z biura prasowego Urzędu Miasta wynika, że ratuszowy referat rewitalizacji i estetyzacji miasta wskazał Płockiemu Ośrodkowi Kultury i Sztuki, który zajmował się realizacją projektu, trzy adresy - pływalnię  przy Kobylińskiego 28,  kamienicę przy Sienkiewicza 51 oraz kotłownię przy ul. Kredytowej 34.

POKiS wybrał te dwie ostanie lokalizacje i tym sposobem murale z Żołnierzami Wyklętymi mają pojawić się na szczycie kamienicy przy Sienkiewicza 51 (na ścianie odwróconej w stronę Złotego Rogu, czyli odwrotnej do ruchu samochodowego na tej jednokierunkowej ulicy), a drugi - na północno-zachodniej ścianie kotłowni przy ul. Kredytowej w głębi osiedla Dobrzyńska.  

- W tej chwili trwa załatwianie formalności z Fortum, który jest właścicielem kotłowni - zapowiada Ratusz. - Od czasu ich zakończenia zależy, ile czasu potrwa wykonanie murali.

Na zdjęciach:  projekty murali ku pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i ich lokalizacje (fot. zrzut z Google Maps) oraz mural  Pawła Ryżki na parkingu Orlen Areny (fot. Portal Płock),

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE