Reklama

Ważna umowa dotycząca DK 62. Prace rozpoczną się od Płocka

Opublikowano:
Autor:

Ważna umowa dotycząca DK 62. Prace rozpoczną się od Płocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W środę w Płocku podpisano umowę na wykonanie koncepcji programowej rozbudowy drogi krajowej nr 62 Płock - Wyszogród. Trasa ma być gotowa za pięć lat.

W środę w Płocku podpisano umowę na wykonanie koncepcji programowej rozbudowy drogi krajowej nr 62 Płock - Wyszogród. Trasa ma być gotowa za pięć lat.

W płockiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego umowę podpisali: wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, p.o. dyrektora oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie Jarosław Wąsowski oraz Kinga Majewska z zarządu firmy Egis Poland. Umowa opiewa na 3,6 mln zł.

- To bardzo ważna kwestia dla mieszkańców ziemi płockiej - podkreślił wicewojewoda Standowicz. - Po dzisiejszej umowie i opracowaniu koncepcji następnym krokiem będzie już zapewnienie finansowania i przystąpienie do prac w trybie projektuj i buduj, a w kolejnej fazie wojewoda będzie mógł wydać zezwolenie na realizację tej inwestycji drogowej. 

To 30-kilometrowy odcinek szlaku komunikacyjnego z Płocka do Warszawy. Prace nad koncepcją mają trwać rok, a ich zwieńczeniem ma być decyzja środowiskowa.

- Zakładamy, że budowa zakończy się w roku 2024 - przewiduje p.o. dyrektora oddziału GDDKiA w Warszawie Jarosław Wąsowski. - Nośność ma być dostosowana do nacisku 11,5 tony na oś. Zwiększy się bezpieczeństwo kierowców, pieszych, rowerzystów.

Plan zakłada przebudowę skrzyżowań, zatok autobusowych, wykonanie prawoskrętów, lewoskrętów, ciągów rowerowych. Droga ma być jednojezdniowa. Ile to wszystko będzie kosztowało? M.in. to ma dopiero określić firma Egis, która przez rok opracuje wstępny projekt techniczny. Wiadomo, że pieniądze będą pochodziły z budżetu państwa. Jaki to rząd kosztów?

- Na pewno będzie to powyżej 100 mln zł - uważa dyrektor Wąsowski. - Ale szczegółowe rozwiązania i koszty będą za rok. Budowa mogłaby się zacząć minimum rok po ogłoszeniu postępowania.

Co ważne dla płocczan, prace mają się zacząć właśnie od strony Płocka, od ul. Wyszogrodzkiej. Na miejski odcinek drogi krajowej jest już uzgodniony program inwestycji, to bardzo ważny etap.

- Po uzyskaniu środków finansowych będziemy ogłaszali postępowanie na odcinek miejski w dwóch etapach. Najpierw od Armii Krajowej do ul. Harcerskiej, a w drugim etapie od Harcerskiej do granic miasta - wylicza dyrektor Wąsowski. - Zakładamy, że właśnie ta płocka część będzie realizowana w pierwszej kolejności.

Czy będą pieniądze na inwestycję?

- Ja bym się o finansowanie nie martwił - zapewnia wicewojewoda. - Jeśli przeznaczamy 3,6 mln zł na koncepcję, a to duża kwota z budżetu, to oczywiście po oszacowaniu kosztów będą środki także na całą inwestycję. 

Na spotkaniu w delegaturze MUW była również płocka radna Pis Wioletta Kulpa.

- Przez lata mówiliśmy o modernizacji tej drogi, o potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa także pieszym i rowerzystom - komentuje płocka radna. - Cieszę się, że Płock został dostrzeżony, poprawi się komunikacja z Warszawą i inwestycja ruszy.

W spotkaniu wzięli udział także Marlena Mazurska, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku i poseł PiS Marek Opioła.

Fot. Mariusz Sobczak

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE