Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, kwestionujący zapisy ustawowe zmniejszające emerytury. Kobiety urodzone w 1953 roku mają czas do 23 kwietnia na wniesienie skargi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli kobiety urodzone w 1953 roku pobierały wcześniejsze emerytury, ich świadczenie zostało zmniejszone o wypłacone już kwoty. 21 marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował te przepisy, więc kobiety mogą wnosić skargi.
- Tryb i termin wniesienia skargi uzależniony będzie od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, czy też zakończyła się decyzją ZUS - mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Jeżeli sprawa nie była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, to zainteresowana będzie mogła wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS zajmie się sprawą i uchyli poprzednią decyzję. Termin na złożenie skargi to 23 kwietnia 2019 roku. Jeśli sprawa toczyła się jednak przed sądem i skończyła wydaniem prawomocnego wyroku, zainteresowana może żądać wznowienia postępowania sądowego.
- Musi wówczas skierować skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo też do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji. Termin na wniesienie skargi to w tym przypadku 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 21 czerwca 2019 r. - informuje Olewiński.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeliczyć emerytury tylko wtedy, jeśli od pierwszej decyzji w danej sprawie nie upłynęło jeszcze 5 lat. Pięcioletni okres wynika bezpośrednio z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.