Reklama

Warto sprawdzić, czy nie grozi Ci cukrzyca

Opublikowano:
Autor:

Warto sprawdzić, czy nie grozi Ci cukrzyca - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 14 listopada w przychodni przy Miodowej 2 będzie można sprawdzić poziom cukru. Okazją jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

14 listopada w przychodni przy Miodowej 2 będzie można sprawdzić poziom cukru. Okazją jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Organizowane przez Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi metodą paskową odbędzie się w czwartek, 14 listopada w godzinach 7.30-11 w gabinecie nr 7 przychodni przy ulicy Miodowej 2. Aby zostać zbadanym, należy przyjść na czczo. Wszyscy chętni powinni zapisać się telefonicznie pod numerem 24 364 53 50.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 14 listopada, bo właśnie tego dnia 122 lata temu urodził się Frederick Banteng, który wraz z Charlesem Bestem w 1921 roku odkrył insulinę. Był to przełom w leczeniu cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Trzustka chorego nie produkuje wystarczającej ilości insuliny. Zdarza się również, że produkowana insulina nie jest wykorzystywana prawidłowo przez komórki ciała.

Klasyczne objawy cukrzycy to: senność, ogólne osłabienie, nudności, utrata wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związana z tym zwiększona ilość oddawanego moczu. Osoby chore na cukrzycę mogą mieć zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych.

Wysoki poziom cukru utrzymujący się przez długi to przyczyna uszkodzenia małych naczyń krwionośnych i dużych tętnic. Wykryta zbyt późno może być przyczyną poważnych powikłań: utraty wzroku, niewydolności narządów wewnętrznych czy naczyń krwionośnych.

Na cukrzycę choruje w Polsce ponad 3,1 miliona osób (10,6 procent dorosłych – dane z początku 2013 roku). Liczba osób z rozpoznaną cukrzycą wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat dwukrotnie. Prawdopodobnie około miliona Polaków może w ogóle nie wiedzieć, że choruje na cukrzycę.

Około 60 procent ludzi z wysokim stopniem ryzyka zachorowania nie zdaje sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa. Dotyczy to głównie osób ze znaczną nadwagą lub otyłością. Wielu pacjentów zgłasza się z prośbą o pomoc, gdy choroba jest już mocno zaawansowana.

Aby w naszym mieście odwrócić tę niebezpieczną tendencję, Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej organizuje w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą bezpłatne badania paskowe.

Fot. PZOZ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE