Organizowane przez Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi metodą paskową odbędzie się w czwartek, 14 listopada w godzinach 7.30-11 w gabinecie nr 7 przychodni przy ulicy Miodowej 2. Aby zostać zbadanym, należy przyjść na czczo. Wszyscy chętni powinni zapisać się telefonicznie pod numerem 24 364 53 50.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 14 listopada, bo właśnie tego dnia 122 lata temu urodził się Frederick Banteng, który wraz z Charlesem Bestem w 1921 roku odkrył insulinę. Był to przełom w leczeniu cukrzycy.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Trzustka chorego nie produkuje wystarczającej ilości insuliny. Zdarza się również, że produkowana insulina nie jest wykorzystywana prawidłowo przez komórki ciała.
Klasyczne objawy cukrzycy to: senność, ogólne osłabienie, nudności, utrata wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związana z tym zwiększona ilość oddawanego moczu. Osoby chore na cukrzycę mogą mieć zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych.
Wysoki poziom cukru utrzymujący się przez długi to przyczyna uszkodzenia małych naczyń krwionośnych i dużych tętnic. Wykryta zbyt późno może być przyczyną poważnych powikłań: utraty wzroku, niewydolności narządów wewnętrznych czy naczyń krwionośnych.
Na cukrzycę choruje w Polsce ponad 3,1 miliona osób (10,6 procent dorosłych – dane z początku 2013 roku). Liczba osób z rozpoznaną cukrzycą wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat dwukrotnie. Prawdopodobnie około miliona Polaków może w ogóle nie wiedzieć, że choruje na cukrzycę.
Około 60 procent ludzi z wysokim stopniem ryzyka zachorowania nie zdaje sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa. Dotyczy to głównie osób ze znaczną nadwagą lub otyłością. Wielu pacjentów zgłasza się z prośbą o pomoc, gdy choroba jest już mocno zaawansowana.
Aby w naszym mieście odwrócić tę niebezpieczną tendencję, Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej organizuje w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą bezpłatne badania paskowe.
Fot. PZOZ
