Reklama

Walczą z przepisem o małym świadku koronnym. Wśród nich "Różal"

Opublikowano:
Autor:

Walczą z przepisem o małym świadku koronnym. Wśród nich "Różal" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Grupa posłów, z Piotrem "Liroyem" Marcem na czele, chce zmian z Kodeksie Karnym. Chodzi o art. 60, czyli tzw. małego świadka koronnego. Zgodnie z tym artykułem, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary wobec skruszonych przestępców, jeśli ich zeznania pomogą osądzić innych. Przeciwnicy wskazują, że system działa patologicznie, a zeznania "sześćdziesiątek" często są jedynymi dowodami w sprawie.

Grupa posłów, z Piotrem "Liroyem" Marcem na czele, chce zmian z Kodeksie Karnym. Chodzi o art. 60, czyli tzw. małego świadka koronnego. Zgodnie z tym artykułem, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary wobec skruszonych przestępców, jeśli ich zeznania pomogą osądzić innych. Przeciwnicy wskazują, że system działa patologicznie, a zeznania "sześćdziesiątek" często są jedynymi dowodami w sprawie. 

W czwartek w sejmie odbyła się konferencja prasowa, a obok posła Marca stanęli m.in. Marcin "Różal" Różalski czy Oliwier Roszczyk, znany raper "Bonus RPK". Roszczyk został skazany na 5,5 roku więzienia, właśnie na podstawie zeznań skruszonych gangsterów. 

- Nigdy nie byłem karany. Bez żadnych dowodów zostałem pomówiony przez multirecydywistę i skazany na 5,5 roku więzienia oraz prawie pół miliona złotych grzywny. Nie zgadza się z tym, jestem niewinny i dlatego chciałbym z tym walczyć - mówił w sejmie Roszczyk. 

- Składamy projekt ustawy, który jest ważny dla wszystkich obywateli Rzeczypospolitej. To projekt ustawy o małym świadku koronnym. To bardzo mocno szerząca się patologia. Przestępcy podają niewinnych ludzi w sądach, chyba wszyscy znamy sprawę pana Komendy - mówił Marzec. - Ci ludzie boją się wsypywać swoich kolegów, więc biorą na celownik niewinnych. Tym projektem ustawy chcemy skończyć z tą patologią. Nie może być tak, że w przypadku mowy końcowej sąd, jak choćby w przypadku mojego kolegi Bonusa, powołuje się na nagrania. Wolność słowa staje się farsą. 

Jak przekonuje "Liroy", ofiarą małego świadka koronnego może stać się dziś każdy, a projekt ustawy popierają m.in. parlamentarzyści z ruchu Kuki'15 i Polskiego Stonnictwa Ludowego. Celem projektu jest doprowadzenie do sytuacji, w której zeznania małego świadka koronnego nie będą jedynym dowodem w sprawie. Projekt ustawy ma zostać złożony jeszcze na tym posiedzeniu sejmu. 

Za plecami Marca stanął m.in. Różal, znany chociażby z walki o prawa zwierząt. Emerytowany już zawodnik MMA zapewnił jednak, że do polityki się nie wybiera, a popiera jedynie projekt ustawy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE