Reklama

W szkołach trwa egzaminacyjny maraton. Co było na egzaminie z języka polskiego?

Opublikowano:
Autor:

W szkołach trwa egzaminacyjny maraton. Co było na egzaminie z języka polskiego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek wielu rodziców życzyło swoim dzieciom "połamania długopisu" podczas egzaminu. Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni - na początek język polski, następnie matematyka i język obcy. W Płocku zdaje go ponad 1200 uczniów.

W poniedziałek wielu rodziców życzyło swoim dzieciom "połamania długopisu" podczas egzaminu. Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni - na początek język polski, następnie matematyka i język obcy. W Płocku zdaje go ponad 1200 uczniów.

Tegoroczny egzamin jest pierwszym egzaminem ósmoklasisty po powrocie do ośmioklasowych szkół podstawowych i odbywa się w cieniu strajku części środowiska oświatowego, który trwa od 8 kwietnia. Egzamin to w istocie sprawdzian w formie pisemnej, do którego przystępują uczniowie, mający zamiar kontynuować edukację w szkołach średnich. Zarówno w tym roku, jak w 2020 r i 2021 r. egzamin będzie dotyczył trzech przedmiotów (języka polskiego, matematyki, języka nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego - zależy którego języka uczył się uczeń w szkole w ramach zajęć lekcyjnych), później zostanie poszerzony. Od roku szkolnego 2021/2022 uczniów czekają egzaminy z następujących przedmiotów: język polski, matematyka, język obcy nowożytny oraz jeden z przedmiotów do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii, historii.

Dzisiejszy egzamin trwał 120 minut, natomiast na rozwiązanie zdań z matematyki będzie już nieco mniej czasu - 100 minut, podobnie na egzaminie z języka obcego - 90 minut. Zabronione jest używanie smartfona albo tabletu - wszelkie urządzenia telekomunikacyjne z dostępem do internetu trzeba zostawić na zewnątrz sali.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego składał się z dwóch części. Pierwsza zawierała zadania związane z dwoma tekstami zamieszczonymi w arkuszu: tekstem literackim i tekstem nieliterackim (naukowym, popularnonaukowym albo publicystycznym). Wiadomo, że w poniedziałek pojawił się m.in. fragment książki "Mały Książę", do którego były pytania. W drugiej części arkusza pojawiły się propozycje dwóch tematów wypracowań. Uczeń musiał wybrać jeden z nich i napisać tekst na minimum 200 słów. Wybierając pierwszy temat, należało napisać rozprawkę o tym, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem, z kolei przy drugim temacie uczniowie musieli napisać opowiadanie o odwiedzinach lisa na planecie Małego Księcia, podczas których lis przekonuje się, czy chłopiec wykorzystał wiedzę zdobytą podczas podróży.

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, Anna Frenkiel poinformowała, że wszystko odbywało się zgodnie z planem.

- Nie miałam żadnego sygnału, że gdzieś organizacja egzaminu ósmoklasisty mogła zaszwankować. Wszędzie egzaminy odbywają się zgodnie z planem. Gdyby coś, gdzieś działo się nie tak na pewno, to bym wiedziała - powiedziała po rozpoczęciu egzaminu ósmoklasisty.

Także prezydent Płocka poinformował, że egzaminy odbyły się we wszystkich miejskich szkołach podstawowych, życząc wszystkim samych piątek.

Wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca 2019 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE