Reklama

W sobotę poczytają na głos w autobusie

Opublikowano:
Autor:

W sobotę poczytają na głos w autobusie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pasażerów jednej z najbardziej popularnych linii komunikacji publicznej czeka w sobotę nietypowa przejażdżka. Kiedy już wejdą do środka autobusu, zacznie się coś na pograniczu słuchowiska i happeningu. W akcji zobaczymy prezesa jednej z płockich spółek, dziennikarzy i księgarzy.

Pasażerów jednej z najbardziej popularnych linii komunikacji publicznej czeka w sobotę nietypowa przejażdżka. Kiedy już wejdą do środka autobusu, zacznie się coś na pograniczu słuchowiska i happeningu. W akcji zobaczymy prezesa jednej z płockich spółek, dziennikarzy i księgarzy.

- Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie... Może to! Nie, „Pana Tadeusza” będą już niedługo recytować w ogródku Książnicy Płockiej. W takim razie bajki? Posłuchajcie moi mili... - mniej więcej tak wyglądał początek rozmowy w „Czerwonym Atramencie” przy ul. Kolegialnej na temat sobotniej akcji, która powstała w ścisłej współpracy księgarni z Komunikacją Miejską.

Kilka dni temu spotkały się tam osoby związane z dwiema lokalnymi redakcjami i Krzysztof Krzesimir Blinkiewicz, który prowadzi ten schowany w bramie punkt z książkami, kawą i herbatą. To on jakiś czas temu zaczął dzwonić do płockich dziennikarzy z pytaniem, czy by nie chcieli poczytać...

- Ale kiedy, jakie książki... – usłyszał w ramach odpowiedzi, a była to tylko pierwsza salwa pytań. Wszystko ma związek z przypadającym akurat 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Tego dnia księgarnie i większe sklepy często organizują akcje rabatowe zachęcające do nabywania książek i oczywiście do samego czytelnictwa, aby nie ograniczać się do tego, co znajdziemy w internecie. Wciąż są na szczęście osoby preferujące dotyk okładki, zapach kartek i ich szelest przy szybszym kartkowaniu. Kiedy ma się świadomość, że ukochana książka, może z zagiętym rogiem i z zakreślonymi cytatami, stoi na półce w domowej bibliotece dostępna w zasięgu ręki.

Pierwszy kurs linii „19” z dziennikarzami (i jednym fotografem), rzeczniczką Komunikacji Miejskiej, Anną Kicińską oraz z osobami z „Czerwonego Atramentu” wyjedzie w sobotę tuż po godzinie 9.00 z pętli przy ul. Mazura. Wówczas rozpocznie się czytanie na głos literatury wybranej z własnej biblioteczki lub z księgarskich zasobów z kamienicy przy Kolegialnej 4. Nie możemy jednak zdradzić, które książki będą czytane w sobotę w autobusie przez płockich dziennikarzy z różnych redakcji, obecnych zarówno w internecie w postaci portalu czy radia, radia nadającego w eterze lub z gazety papierowej.

W najbliższą sobotę wspólnie spróbujemy wciągnąć się w jakąś opowieść, dzięki której podróż upłynie w przyjemnym nastroju i zachęci do powrotu do świata słowa pisanego. Przypomnimy sobie, jak to jest z takim napięciem przeżywać to, co dzieje się z ulubionymi bohaterami. Nie pozwólmy książkom odejść z naszej codzienności. Niech z dobrą literaturą będzie jak z napitkiem. Smakujmy ją, delektujmy się i przynajmniej od czasu do czasu wypróbujmy czegoś nowego.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich pierwszy raz obchodzono w 1995 roku.

Fot. Akcja płockich wolontariuszy przy współpracy z Komunikacją Miejską również z okazji Światowego Dnia Książki, tyle że w 2014 roku, Karolina Burzyńska/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE