Reklama

W sektorze przedsiębiorstw płacą już ponad 6 tys. zł miesięcznie. Na Mazowszu

Opublikowano:
Autor:

W sektorze przedsiębiorstw płacą już ponad 6 tys. zł miesięcznie. Na Mazowszu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bezrobocie spada, rosną płace, ale i ceny w województwie mazowieckim - to wnioski z najnowszej publikacji Urzędu Statystycznego w Warszawie na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województwa mazowieckiego w czerwcu 2019 r.

Bezrobocie spada, rosną płace, ale i ceny w województwie mazowieckim - to wnioski z najnowszej publikacji Urzędu Statystycznego w Warszawie na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województwa mazowieckiego w czerwcu 2019 r.

Z danych wynika, że w końcu czerwca br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe niż przed rokiem o ponad 2 proc. Wzrost odnotowano m.in. w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 7 proc.), obsłudze rynku nieruchomości (o 6 proc.) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (o 4 proc.). Spadek nastąpił w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, a także w administrowaniu.

W końcu czerwca liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 126,7 tys. i zmniejszyła się w skali miesiąca o 3,5 tys., a w porównaniu z czerwcem ub. r. - o 13,4 tys., czyli o niespełna 10 proc. Stopa bezrobocia na Mazowszu wyniosła tylko 4,5 proc. i była niższa niż w kraju (5,3 proc.). Ale nie wszędzie jest tak pięknie. W województwie utrzymuje się terytorialne zróżnicowanie bezrobocia. Do powiatów o najwyższej stopie nadal należał szydłowiecki (ponad 22 proc.!), a na przeciwnym biegunie jest Warszawa - 1,4 proc. Największy spadek bezrobocia miał miejsce w powiatach: gostynińskim (o 2,2  proc.) i sierpeckim (o 1,5 proc.)

Jest też niepokojąca zapowiedź: z danych urzędów pracy wynika, że 30 zakładów planuje zwolnienie w najbliższym czasie 10,4 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 29 zakładów – 7,7 tys. osób).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. było wyższe od notowanego rok wcześniej aż o ponad 6 proc. To już kwota prawie 6100 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenia zwiększyły się m.in. w informacji i komunikacji oraz przetwórstwie przemysłowym (o prawie 10 proc.), a także administrowaniu i działalności wspierającej (o ok. 9 proc.).

Dla porównania: w ostatnim opublikowanym obwieszczeniu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskazano, że przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wyniosło ponad 5100 zł brutto, poszło w górę o 5,3 proc. w skali 12 miesięcy. Natomiast najniższa krajowa pensja to obecnie 2250 zł brutto (1 633,78 zł netto).

Niestety, rosną też ceny detaliczne większości towarów i usług konsumpcyjnych. W koszyku, przygotowanym przez Urząd Statystyczny, w ciągu roku najbardziej podrożała cebula - aż o ponad 140 proc., ziemniaki - o prawie 107 proc., chleb - o ok. 15 proc., a schab - o 14 proc. Staniały m.in. masło i jabłka.

Wśród wybranych artykułów i usług związanych z użytkowaniem mieszkania w porównaniu z czerwcem ub. roku więcej należało zapłacić za wywóz śmieci (o 30 proc.), zimną wodę z miejskiej sieci wodociągowej (o ponad 2 proc.) i węgiel kamienny (o 1,6 proc.). Mniej niż rok wcześniej płacono za centralne ogrzewanie lokali (o 8,5 proc.). W skali roku  benzyna bezołowiowa 95-oktanowa zdrożała o prawie 4 proc., a olej napędowy - o 2,6 proc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE