„Współczesne metody leczenia niepłodności - wyzwanie dla medycyny, problem dla etyki" - to temat konferencji z udziałem lekarzy i prawników, którą zaplanowano na poniedziałek w Ratuszu.
Przypomnijmy: awantura o in vitro rozpętała się w Płocku po ostatniej w 2011 r. sesji rady miasta, podczas której głosowano budżet na nadchodzący rok. Okazało się, że autopoprawka do projektu budżetu, opiewającego na ok. 730 mln zł, przewiduje przekazanie 300 tys. zł na programy profilaktyczne, co nad wyraz rozradowało radnego SLD Arkadiusza Iwaniaka. Radny niemal wzruszony dziękował, że miasto… wspomoże bezdzietne małżeństwa, bo jego zdaniem pod „programem profilaktycznym” kryje się właśnie finansowanie in vitro. Media w Polsce zaczęły relacjonować: w Płocku jak w Częstochowie, są pieniądze na in vitro! Radny Iwaniak zacierał ręce z radości, biskup płocki i radni PiS grzmieli z oburzenia. Prezydent oświadczył z kolei, że akurat na in vitro żadnej kasy nie ma i że cała sprawa jest wynikiem jednego wielkiego nieporozumienia. Dodał też, że całej tej awantury tyle dobrego, że rozgorzała dyskusja nad problemem niepłodności. - Warto by nie przeradzała się w polityczny spór, ale była debatą merytoryczną, z udziałem fachowców, nad sposobami wsparcia osób, które borykają się z tym problemem - mówił nam wtedy prezydent.
Zaplanowana najbliższy na poniedziałek konferencja ma być najwyraźniej zaczątkiem takiej debaty w Płocku. Z wykładami na temat problemu niepłodności wystąpią lekarze i prawnicy. Omówią też dylematy etyczne wiążące się z zapłodnieniem pozaustrojowym.
Program Konferencji:
10:00 – 10:15 otwarcie konferencji – Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka
10:15 – 12:00 Wystąpienia prelegentów:
1. Problem niepłodności. Sposoby postępowania z niepłodną parą (prof. dr hab. Sławomir Wołczyński – Kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku).
2. Współczesne sposoby leczenia niepłodności (dr n. med. Monika Leśniewska - Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku).
3. Naprotechnologia – wyzwanie dla ginekologii (lek. Ewa Ślizień – Kuczapska, specjalista ginekolog – położnik, Natural Family Planning Medical Consultant, Szpital Specjalistyczny Św. Zofii w Warszawie).
12:00 – 12:30 Przerwa na kawę
12:30 – 14:00 Wystąpienia prelegentów:
4. Finansowanie in vitro w świetle obowiązujących przepisów prawa (lek. Marek Balicki - Dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, minister zdrowia w rządzie Leszka Millera i Marka Belki).
5. Niepłodność jako problem społeczny (lek. Wojciech Panek, specjalista ginekolog-położnik – Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku).
6. Prawne i etyczne aspekty leczenia niepłodności (ks. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier – Kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie).
14:00 – 14:30 Podsumowanie i zakończenie konferencji.
Czytaj też:
To wreszcie jest kasa na in vitro czy nie?!
Radni PiS: Wycofajmy kasę na in vitro
Biskup zganił radnych za in vitro
W Ratuszu porozmawiają o in vitro
Opublikowano:
Autor: MR, UMP
Przeczytaj również:
Wiadomości„Współczesne metody leczenia niepłodności - wyzwanie dla medycyny, problem dla etyki" - to temat konferencji z udziałem lekarzy i prawników, którą zaplanowano na poniedziałek w Ratuszu.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE