Reklama

W przyszłym roku zapłacimy mniejszy podatek?

Opublikowano:
Autor:

W przyszłym roku zapłacimy mniejszy podatek? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z tej wiadomości mogą ucieszyć się przedsiębiorcy, a szczególnie właściciele biur czy posesji, ale niekoniecznie powód do zadowolenia ma samorząd, który będzie miał do dyspozycji mniejszy zasób gotówki w miejskiej kasie.

Z tej wiadomości mogą ucieszyć się przedsiębiorcy, a szczególnie właściciele biur czy posesji, ale niekoniecznie powód do zadowolenia ma samorząd, który będzie miał do dyspozycji mniejszy zasób gotówki w miejskiej kasie.

Co roku Minister Finansów określa nowe stawki podatków i opłat lokalnych na kolejny rok biorąc pod uwagę odpowiedni wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wykonano analizę za pierwsze półrocze w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzedniego i zdecydowano, aby stawki zmniejszyć. Zgodnie z ministerialnymi zapowiedziami zmianie w 2017 roku ulegnie podatek od środków transportu oraz podatek od nieruchomości. Wstępnie zapowiedziano mniejsze stawki w przypadku opłaty targowej.

Płoccy radni na najbliższej sesji mają na razie zdecydować o dalszym losie przygotowanego już projektu uchwały w sprawie obniżenia stawek podatku od nieruchomości. Uwaga, nie każdy na tym skorzysta. Zmiany nie obejmą organizacji pożytku publicznego, które zajmują powierzchnię do 12 lub powyżej 12 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej prowadząc swoją odpłatną statutową działalność. Przykładowo nie dotyczą również budynków mieszkalnych. 

W praktyce zmiana oznacza, że w portfelu – licząc od metra kwadratowego użytkowanej powierzchni – więcej  na koncie zostałoby tym, którzy mają biura bądź wykorzystują budynki mieszkalne lub ich części na prowadzenie działalności gospodarczej. W tym przypadku stawka zgodnie z propozycją mogłaby ulec zmniejszeniu z 22,86 zł do 22,66 zł. Mniejsze stawki zaproponowano w przypadku budynków przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z obrotem materiałem siewnym (z 10,68 zł do 10,59 zł) bądź dla budynków zajętych przez podmioty udzielające świadczeń leczniczych (obniżka z 4,65 zł do 4,61 zł).

Mniejsze stawki podatku byłby także od gruntów, co dotyczy dwóch kategorii: tych znajdujących się pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych (z 4,58 do 4,54 za 1 ha powierzchni) oraz przy gruntach niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową lub zabudowę o przeznaczeniu mieszkaniowym, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów nie upłynął okres czterech lat, a w tym czasie nie zakończono budowy (proponuje się stawkę 2,98 zamiast 3 zł od metra kwadratowego powierzchni).

Najbliższa sesja odbędzie się w ratuszu 25 października.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE