Reklama

W powiecie płockim wykryto pierwszy przypadek ASF

Opublikowano:
Autor:

W powiecie płockim wykryto pierwszy przypadek ASF - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnio informowaliśmy o objęciu miasta Płocka i powiatu płockiego strefą ochronną, czyli tzw. strefą żółtą, w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). Niestety w piątek Powiatowy Lekarz Weterynarii powiadomił o martwym dziku zakażonym tym wirusem.

Ostatnio informowaliśmy o objęciu miasta Płocka i powiatu płockiego strefą ochronną, czyli tzw. strefą żółtą, w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). Niestety w piątek Powiatowy Lekarz Weterynarii powiadomił o martwym dziku zakażonym tym wirusem.

Martwego dzika znaleziono kilka dni temu w miejscowości Drwały (gmina Wyszogród). Powiatowy Lekarz Weterynarii, ze względu na fakt, iż jest to teren znajdujący się w pobliżu strefy zagrożonej występowaniem tej choroby, zlecił dodatkowe badania zwierzęcia. Niestety okazało się, że martwy dzik był zarażony wirusem ASF. Informację opublikowano 26 lipca na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

To pierwszy odnotowany przypadek zwierzęcia zakażonego wirusem na terenie powiatu płockiego. O dalszych podejmowanych krokach Powiatowy Lekarz Weterynarii ma informować na bieżąco. Jednocześnie przypominamy, że wirus ten nie jest szkodliwy dla zdrowia i życia człowieka czy zwierząt, które trzymamy w domu (ASF atakuje dziki i trzodę chlewną). Warto jednak mieć na względzie określone zasady postępowania. 

W piątek odbyło się posiedzenie Powiatowego Zarządzania Kryzysowego z udziałem burmistrzów miast i gmin, wójtów gmin z terenu powiatu płockiego. Tematem spotkania było ASF.

[ZT]22967[/ZT]

Przypominamy, że w związku z występowaniem ASF w Polsce zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami, oznaczone odpowiednimi kolorami. Do obszaru ochronnego (oznaczonego kolorem żółtym) włączono w całości gminy: Bielsk, Brudzeń Duży, Drobin, Gąbin, Łąck, miasto Płock, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno i Starą Białą, co powoduje objęcie w całości powiatów: płockiego grodzkiego i płockiego ziemskiego obszarem ochronnym.

Nie należy dokarmiać dzików, a w przypadku znalezienia martwego dzika nie dotykamy go. W miarę możliwości warto oznakować miejsce znalezienia zwłok i powiadomić Urząd Gminy, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku, policję czy straż miejską, leśnictwo albo lekarza weterynarii.

Posiadacze świń są zobowiązani do codziennego kontrolowania stanu zdrowia świń; powiadomienia urzędowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świni w gospodarstwie; a także urzędowego lekarza weterynarii / lekarza weterynarii / organu Inspekcji Weterynaryjnej / prezydenta o każdym przypadku podejrzenia wystąpienia ASF u świń, w tym podwyższenia wewnętrznej ciepłoty ciała. Ponadto posiadacze świń są zobowiązani do przestrzegania zasad bioasekuracji, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń odpowiednich służb. Szczególnie hodowcy powinni na bieżąco śledzić komunikaty Lekarza Weterynarii i stosować się do odpowiednich procedur. Więcej informacji znajdziemy na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, a także Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE