Reklama

Reklama

W powiecie płockim ubyło kilkuset bezrobotnych. Sytuacja jest dobra?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W powiecie płockim ubyło kilkuset bezrobotnych. Sytuacja jest dobra? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W końcu ub.r. w powiecie płockim było ponad 3900 bezrobotnych, ponad 60 proc. z nich stanowiły kobiety. Sytuacja się nieco poprawiła, bo rok wcześniej w urzędniczych statystykach figurowało ponad 4250 osób.

Reklama

Niedawno pisaliśmy, że w 2021 r. w Płocku z kartotek Miejskiego Urzędu Pracy zniknęło ok. 600 osób. Okazuje się, że w powiecie płockim, obejmującym 15 okolicznych gmin, w tym samym czasie ubyło ok. 350 bezrobotnych. 

W trakcie 2021 r. stopa bezrobocia spadła o niemal procent, do 10,4 proc. Dla porównania - średnia w Polsce wynosi 5,4 proc., na Mazowszu to 4,6 proc., a w Płocku - 6 proc.

Niestety, z najnowszych danych PUP wynika, że bez kwalifikacji zawodowych jest aż 1220 osób a ponad 850 - bez żadnego doświadczenia zawodowego.

Niepokojące, że prawie tysiąc bezrobotnych jest w wieku poniżej 30 lat, a przecież w tym wieku powinno im być - przynajmniej teoretycznie - najłatwiej o zdobycie posady.

Z kolei wśród mieszkańców powiatu płockiego w wieku powyżej 50. roku życia niemal 1050 osób nie ma pracy. Akurat ta grupa jest w bardzo trudnej sytuacji, pracodawcy najczęściej preferują osoby znacznie młodsze.

Sytuacja jest poważna. Co na to urząd? Jakie proponuje aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu? Delikatnie mówiąc, skromne.

W końcu roku w pracach interwencyjnych brały udział 42 osoby, w robotach publicznych - 9, a w stażu - 64. Na zainteresowanych czekały 63 miejsca pracy oraz dwa miejsca aktywizacji zawodowej. W skali ponad 4 tys. poszukujących pracy, oferta jest więc raczej niewielka.

Pocieszające, że w powiecie nie było zwolnień grupowych, żadna firma czy instytucja nie zgłosiła też zamiaru ich przeprowadzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy