Reklama

Reklama

W Płocku wyprodukują ciepło z odpadów?

Opublikowano: 10 lutego 2014 12:48
Autor:

W Płocku wyprodukują ciepło z odpadów? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Fortum Power and Heat Polska zamierza wybudować w Płocku elektrociepłownię, która będzie wykorzystywać alternatywne źródła energii pozyskiwane z odpadów.

Reklama

Fortum Power and Heat Polska zamierza wybudować w Płocku elektrociepłownię, która będzie wykorzystywać alternatywne źródła energii pozyskiwane z odpadów.

Przedstawiciele firmy Fortum Power and Heat Polska podpisały z władzami naszego miasta list intencyjny w sprawie wybudowania w Płocku elektrociepłowni, która wykorzystywać będzie paliwa ekologiczne (również pozyskiwane z odpadów komunalnych). Wstępny koszt takiej inwestycji szacowany jest na 140-150 milionów euro.

Elektrociepłownia, którą Fortum zamierza wybudować w Płocku, miałaby zostać wyposażona w specjalny wielopaliwowy kocioł, pozwalający wykorzystywać nie tylko węgiel i biomasę, ale również alternatywne paliwa, wytwarzane z odpadów, a nawet niektóre frakcje samych odpadów. Ponadto chciałaby również uruchomić instalację odzysku ciepła ze spalin. Mogłoby to zwiększyć sprawność zakładu.

Wybudowanie w Płocku tego typu elektrociepłowni mogłoby być niezwykle korzystne dla Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach, w znaczny sposób ułatwiłoby bowiem gospodarkę odpadami komunalnymi prowadzoną przez tę spółkę.

– Projekt, który chcielibyśmy realizować w Płocku, wpisuje się znakomicie w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada budowę wysokosprawnych elektrociepłowni opartych na różnorodnych paliwach dostępnych lokalnie – powiedział prezes Fortum Power and Heat Polska Mikael Lemström. – Planowana elektrociepłownia będzie nowoczesnym, ekologicznym źródłem ciepła dla mieszkańców Płocka.

Nowa elektrociepłownia miałaby dostarczać energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej, spełniając przy tym wszelkie wymagania prawne w zakresie ochrony środowiska. Fortum rozpoczyna prace, których finalnym efektem ma być podjęcie decyzji w sprawie inwestycji. Średni czas realizacji podobnych przedsięwzięć wynosi dwa-trzy lata od podjęcia ostatecznej decyzji.

– Współpraca z firmą Fortum zapewni nam większe bezpieczeństwo energetyczne miasta oraz poprawę systemu gospodarki odpadami komunalnymi – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski. – Widzimy możliwość powstania w Płocku nowego, alternatywnego źródła, w pełni współpracującego z dotychczasowym lokalnym producentem energii.

Władze Płocka i firma Fortum powinny niebawem przygotować studium wykonalności projektu i wyznaczyć odpowiednią lokalizację, która znajdzie się z daleka od centrum, ale w granicach administracyjnych Płocka.

W maju 2013 roku firma Fortum uruchomiła w litewskiej Kłajpedzie elektrociepłownię, która wykorzystuje do produkcji energii elektrycznej i ciepła odpady komunalne i przemysłowe oraz biomasę. To pierwsza tego typu inwestycja w krajach bałtyckich. Jej koszt wyniósł 130 mln euro. Litewska elektrociepłownia Fortum przystosowana jest do spalania 230 tysięcy ton odpadów i biomasy rocznie. Może wyprodukować 20 MW energii elektrycznej oraz 50 MW energii cieplnej.

Do budowy elektrociepłowni w Płocku przymierza się również PKN Orlen. Firma uzyskała już decyzję środowiskową dla tego projektu. Jego wdrożenie uzależnione jest jednak od analizy ekonomicznej.

– Dywersyfikacja dostaw ciepła byłaby dla miasta bardzo korzystna – powiedział nam Hubert Woźniak z ratuszowego biura prasowego. – W przypadku jakiejkolwiek awarii w jednej z dwóch istniejących elektrociepłowni nie musielibyśmy obawiać się przerw w dostawie ciepła.

Fot.  Archiwum Fortum Power and Heat (budowa elektrociepłowni w Kłajpedzie)

Zobacz też:UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.