Reklama

W Płocku ubyło firm. To ewenement w skali Mazowsza

Opublikowano:
Autor:

W Płocku ubyło firm. To ewenement w skali Mazowsza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W końcu 2019 r. w województwie mazowieckim zarejestrowanych było ponad 850 tys. podmiotów gospodarki narodowej. W ciągu roku prawie wszędzie ich przybyło. Ale poza Płockiem, gdzie spadek wyniósł 1 proc.

W końcu 2019 r. w województwie mazowieckim zarejestrowanych było ponad 850 tys. podmiotów gospodarki narodowej. W ciągu roku prawie wszędzie ich przybyło. Ale poza Płockiem, gdzie spadek wyniósł 1 proc.

Ciekawe opracowanie gospodarcze przygotował Urząd Statystyczny w Warszawie. Ponad 95,1 proc. ogólnej liczby podmiotów zaliczona była do sektora prywatnego.

- Płock to jedyny powiat województwa, w którym w 2019 r. nie zwiększyła się liczba podmiotów gospodarki narodowej w rejestrze REGON - potwierdza Marcin Kałuski, specjalista z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Najwięcej podmiotów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców zanotowano w Warszawie (256), powiecie piaseczyńskim (195) oraz pruszkowskim (182), zaś najmniej w powiecie zwoleńskim (66).

W skali Mazowsza aż ponad połowa jednostek ma siedzibę w Warszawie. Najwięcej podmiotów zajmowało się handlem i naprawą pojazdów samochodowych, jednak największy wzrost w stosunku
do 2018 r. nastąpił w sekcji informacja i komunikacja.

W ciągu 10 lat na Mazowszu przybyło ponad 35 proc. firm, w ciągu ostatnich 12 miesięcy - 4,7 proc. Najwięcej podmiotów przybyło w powiatach wołomińskim, siedleckim, radomskim i ostrołęckim. Spadek zanotowano wyłącznie w liczącym 120 tys. mieszkańców Płocku.

Na Mazowszu ubywa firm zajmujących się rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem. Do rejestru REGON wpisanych było także ponad 12. tys. podmiotów sektora publicznego, które należały głównie do sekcji edukacja oraz obsługa rynku nieruchomości.

W Płocku w ciągu 12 miesięcy liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą spadła o 2 proc. Jeśli chodzi o spółki handlowe, to najwięcej przybyło ich w powiecie siedleckim, żyrardowskim i sierpeckim (o ponad 10 proc.). Płock jest na sporym plusie w innej kategorii - pod względem liczby zarejestrowanych spółek cywilnych: przybyło ich 3 proc. 

W odwrocie są spółdzielnie. Na Mazowszu największy spadek dotyczył powiatów: białobrzeskiego (o 16,7 proc.), gostynińskiego (ok, 12 proc.) i sierpeckiego (10,5 proc,).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE