Reklama

W Płocku stanie ławeczka inna niż wszystkie [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

W Płocku stanie ławeczka inna niż wszystkie [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stworzyła portrety Krystyny Jandy, Katarzyny Nosowskiej, Ani Dąbrowskiej, Urszuli Dudziak, Grażyny Auguścik, Katarzyny Groniec, Grażyny Łobaszewskiej. W jednym z wywiadów powiedziała „Nie tworzysz, nie pokazujesz, nie istniejesz”. Mówi, że robi to, co kocha. W Płocku niebawem stanie „zaczytana ławeczka”, którą zaprojektowała.

Stworzyła portrety Krystyny Jandy, Katarzyny Nosowskiej, Ani Dąbrowskiej, Urszuli Dudziak, Grażyny Auguścik, Katarzyny Groniec, Grażyny Łobaszewskiej. W jednym z wywiadów powiedziała „Nie tworzysz, nie pokazujesz, nie istniejesz”. Mówi, że robi to, co kocha. W Płocku niebawem stanie „zaczytana ławeczka”, którą zaprojektowała.

Ennio Morricone, prof. Jan Hartman, Magda Umer, dyplomaci z ambasady Belgii, prezes sportów zimowych w Finlandii, polscy aktorzy i gwiazdy estrady. Wszyscy zgromadzili w swoich kolekcjach prace tej samej artystki. Wykonała je Laura La Wasilewska, rocznik 1986. Zapytana, czego najbardziej brakuje jej w Warszawie, odpowiedziała, że dobrych galerii sztuki wielkich niczym centra handlowe. Marzy o wystawie w prestiżowej galerii sztuki w Londynie, a potem w Nowym Jorku, by po tych doświadczeniach osiąść w niedużym domku z ukochaną osobą. W Płocku będziemy mieli ławeczkę według jej projektu. Stanie w ogródku Książnicy Płockiej. Skąd jednak wziął się pomysł na nowy, oryginalny mebel miejski?

Zaczytani chcą ławeczkę

- Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych – takie hasło przyświeca Fundacji Zaczytani. Zbierają książki w miastach, później z tego zbioru powstają Zaczytane Biblioteki. Dzięki temu pacjenci w 400 szpitalach w Polsce mają zapewnioną lekturę. Równocześnie ze zbiórkami książek wprowadzali w życie inny pomysł, powstanie zaczytanego szlaku z charakterystycznymi ławeczkami. Warszawskie ławeczki w kształcie książek nawiązują do dzieł literatury polskiej, bajek i baśni. Są ławeczki w Krakowie i we Wrocławiu, jedna będzie także w Płocku, aby przypominać mieszkańcom, że świat przepełniony grzbietami kolejnych tomów zawierających opowiadania i powieści staje się o wiele ciekawszy. Projekty zaczytanych ławek stworzyli między innymi Andrzej Mleczko, Magda Mołek, Łukasz Jemioł, Dawid Kwiatkowski, Kasia Klich, Mela Koteluk, Etgar Keret, Katarzyna Pakosińska, Mateusz Damięcki, Małgorzata Ostrowska, Beata Pawlikowska, Joanna Sarapata, Józef Wilkoń, kabaret Paranienormalni, oraz Joanna Jabłczyńska. Inspiracje bywały różne, był więc i Pan Kleks, i wiersze Brzechwy, nawet serial... „Gra o Tron”.

Każda ławka – zgodnie z pomysłem Fundacji – najlepiej aby nawiązywała do twórczości różnych pisarzy związanych z miastem. Kształtem są identyczne, różni je wzornictwo zastosowane przez osobę, która ten wzór zaprojektuje. Przykładowo ta poświęcona Agnieszce Osieckiej zawiera tekst wiersza „Nie bądź”. Podobny patent wykorzystała Laura La Wasilewska. Na oparciu wypisano fragment wiersza „Po co żyjemy” Broniewskiego. Przód ławki zdobi portret płockiego specjalisty od poetyckich strof, na dole panorama z widokiem na Wisłę, z tyłu strzeliste wieże katedry, w tle płynąca najdłuższa polska rzeka.

Laura La Wasilewska przygotowała projekt „zaczytanej ławeczki” Władysława Broniewskiego nie bez powodu, w tym roku wypada 120 rocznica urodzin płockiego poety i mija 55 lat od jego śmierci. W odsłonięciu weźmie udział córka znanego płocczanina, Maria Broniewska-Pijanowska. Środki na ławeczkę pochodzą ze zbiórki publicznej przeprowadzonej przez Chorągiew Mazowiecką ZHP im. Władysława Broniewskiego. W trakcie Nocy Poetów towarzyszącej odsłonięciu ławeczki płoccy twórcy zaprezentują wszystkim przybyłym także wiersze Broniewskiego.

Odsłonięcie ławeczki w ogródku Książnicy Płockiej 26 czerwca o godz. 16.00.

Laura La Wasilewska zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, designem, fotografią i krytyką sztuki. Artystka ma już na swoim koncie kilkanaście indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą (m.in. w 2014 w Berlinie, Lizbonie). Udział w Targach Sztuki w (Wilno, Lipsk), aukcjach charytatywnych (Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu, Wielki Bal Forbesa), aukcjach sztuki (Dom Aukcyjny Ostoja, Dom Aukcyjny Rempex). Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i poza granicami m.in. w Austrii, Anglii, Niemczech, Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Chinach. Była kuratorką wielu wystaw, jest współzałożycielką sekcji Młodzi Sztuką przy okręgu warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków, współorganizatorką wielu wydarzeń artystycznych m.in. Art Fresh Festival – Targów Sztuki odbywających się corocznie od 2010r w warszawskim Hotelu Sheraton. W latach 2012 – 2014 realizowała projekty wspólnie z Agą Pietrzykowską, na stałe współpracuje z Galerią Sztuki Quadrilion S.A. w Warszawie, Galerią sztuki Cavaletto.pl. Autorka malarskich i rysunkowych serii psychologicznych portretów znanych ludzi „American Artist in Progress”, „Lucian Freud in progress” (m.in. Ennio Morricone, Lucian Freud, Jean Micheal Basquiat, Picasso, Frida, Warhol), które powstały na podstawie unikatowych materiałów w postaci fotografii, filmów, szkiców i listów. 

Fot. Wizualizacje - Fundacja Zaczytani

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE