O tym, że w Płocku powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców dowiedzieliśmy się pod koniec listopada 2024 r. Potwierdził to wówczas dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Aleksander Kornatowski odpowiadając na pytanie skierowane przez Marcina Dąbrowskiego, działacza Konfederacji z Radomia.
Temat wywołał gorącą dyskusję, a sama decyzja wzbudziła wiele kontrowersji, nawet pomimo tego, że oficjalnie niewiele było jeszcze wiadomo. Aby rozwiać wątpliwości i zdementować szerzącą się dezinformacje, urząd marszałkowski wydał komunikat, w którym przybliżył czym są i na jakiej zasadzie będą funkcjonować centra.
- Centra Integracji Cudzoziemców mają być częścią Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i funkcjonować w strukturach instytucji publicznej. Będą to punkty informacyjno-usługowe zlokalizowane w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach. Mają działać wg koncepcji „one-stop-shop”, tak, aby osoby korzystające z CIC mogły w jednym miejscu otrzymać informacje zarówno w sprawach urzędowych, jak i o wszystkich usługach, z których będą mogli skorzystać - czytamy w komunikacie.
Przy okazji podkreślono, że nie będą to ośrodki stałego pobytu dla cudzoziemców.
- Warto przypomnieć, że pierwsze tego typu centra powstały w ramach pilotażu już w 2021 r. z inicjatywy ministerstwa zarządzanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Wówczas żaden z posłów, samorządowców czy działaczy PiS nie protestował. Jeszcze raz prostując dezinformacje, które szerzą niektóre środowiska podkreślam, że nie jest to nic innego jak miejsce, do którego będą mogły przyjść chociażby ukraińskie mamy z dziećmi i otrzymać pomoc prawną, pomoc w tłumaczeniu dokumentów czy możliwość wzięcia udziału w szkoleniach i kursach z polskiego języka, historii albo kultury - dodaje Tomasz Kominek, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku.
Prosi on również o to, by nie powielać nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji.
- Zamiast straszyć obywateli powstawaniem punktów konsultacyjno-informacyjnych, działacze PiS-u mogli zainteresować się, gdy Daniel Obajtek ściągał do Płocka tysiące obcokrajowców, żeby pracowali przy budowie Olefin. Wówczas jednak ze strony Zjednoczonej Prawicy sprzeciwu nie słyszałem - kontynuuje Kominek.
Centrum Integracji Cudzoziemców w Płocku - kiedy, gdzie i ile będzie kosztować?
Mimo obszernych wyjaśnień dotyczących celu i sposobu funkcjonowania centrów, wciąż brakowało kilku konkretnych informacji. Wiele osób zastanawiało się kiedy i gdzie dokładnie powstaną oraz ile tego rodzaju przedsięwzięcie może kosztować. O udzielenie tych informacji wnioskowała płocka poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Wioletta Kulpa. 7 stycznia podzieliła się za pośrednictwem mediów społcznościowych odpowiedzią, którą otrzymała od marszałka województwa Adama Struzika.
- Centra Integracji Cudzoziemców powstaną w pierwszym kwartale 2025 r. w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie - pisze marszałek.
Jeżeli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, mogą one zacząć funkcjonować już w kwietniu tego roku.
Całkowity koszt projektu wyniesie 105 mln zł.
- W 90% projekt sfinansowano ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2021-2027, a w 10% z funduszy województwa mazowieckiego - precyzuje.
Według szacunków ma z nich skorzystać ok. 33 tys. cudzoziemców, w tym głównie obywateli Ukrainy i Białorusi.
Niestety, w dokumencie nie podano dokładnej lokalizacji CIC w Płocku. Zważając na to, że mają one powstać do końca I kwartału tego roku, najprawdopodobniej poznamy ją jednak niebawem. Będziemy informować w tej sprawie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.