Nowy budżet Unii Europejskiej, wybory samorządowe, wspólny bilet dla pasażerów podróżujących koleją i stanowisko w sprawie rozwoju lotnisk regionalnych – to najbardziej istotne tematy w trakcie posiedzenia Konwentu Marszałków, które odbędzie się w Płocku. Przewodnictwo nad Konwentem Marszałków województwa mazowieckiego potrwa do grudnia 2018 r.
Województwo mazowieckie przejęło pałeczkę od województwa opolskiego i począwszy od lipca do grudnia będzie gospodarzem kolejnych trzech zaplanowanych posiedzeń na terenie Mazowsza. W Płocku wspólne posiedzenie Konwentu Marszałków zaplanowano na 23 sierpnia, kolejne zgromadzenie gospodarzy z polskich regionów oraz przedstawicieli administracji rządowej i instytucji centralnych będzie od 16 do 18 października w Warszawie (połączone z Forum Rozwoju Mazowsza), i wreszcie ostatnie w regionie zaplanowano w Serocku między 11 a 13 grudnia.
Posiedzenie konwentu odbędzie się w Hotelu Tumskim przy ul. Piekarskiej. Najważniejsze tematy obrad, które zostaną poruszone – jak informuje biuro prasowe Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie – to polityka spójności UE po 2020 r., nieprecyzyjne przepisy dotyczące kompetencji marszałków województw przy organizacji wyborów samorządowych, wspólny bilet dla wszystkich kolejowych przewoźników pasażerskich w Polsce oraz stanowisko w sprawie rozwoju lotnisk regionalnych. Marszałkowie będą również dyskutować o autobusowym transporcie publicznym.
Konwenty Marszałków Województw RP, jako ciało opiniodawczo-doradcze reprezentujące interesy regionów, odbywają się od 1999 r. Gremium tworzą marszałkowie wszystkich regionów, natomiast posiedzenia są zawsze na terenie regionu, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi. W trakcie są poruszane najważniejsze problemy, wypracowywane są wspólne stanowiska, które mają służyć za wskazówkę dla parlamentarzystów i podstawę do wprowadzania korzystnych dla samorządów zmian w prawie.