Reklama

W Płocku czeka nas wyjątkowa premiera

Opublikowano:
Autor:

W Płocku czeka nas wyjątkowa premiera - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższy piątek 200 młodych ludzi weźmie udział w spektaklu, który być może zmieni ich spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Sztuka jest tym bardziej realistyczna, że występujący w niej aktorzy mają niewiele więcej lat niż grane przez nich postacie.

W najbliższy piątek 200 młodych ludzi weźmie udział w spektaklu, który być może zmieni ich spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Sztuka jest tym bardziej realistyczna, że występujący w niej aktorzy mają niewiele więcej lat niż grane przez nich postacie.

Jak wyrwać młodych ludzi z wirtualnego świata? Jakie zagrożenia na nich czekają? Jak radzić sobie z galopującym wręcz postępem? M.in. takie tematy stały się przedmiotem dyskusji, która odbyła się przy okazji dzisiejszej konferencji w SDK-u, dotyczącej piątkowej premiery sztuki "Polowanie na MOL-e".

Choć sama sztuka ma na celu zachęcić młodych ludzi do czytania książek, porusza jednak bardzo ważne problemy, z którymi musi mierzyć się współczesny, młody człowiek.

- Moja postać nagrywa swojemu internetowemu chłopakowi filmik, w którym przedstawia cały swój dzień, zamiast po prostu zadzwonić i porozmawiać na żywo - opowiada Paulina Jeżewska, odtwórczyni jednej z ról - To jest dla mnie dość egzotyczne, mimo że posługuję się telefonem i korzystam z Internetu, nie jestem przyzwyczajona do tego, by mówić do telefonu i oczekiwać, że ktoś to później obejrzy. My, jeszcze parę lat temu, nie byliśmy aż tak biegli w tych wszystkich aplikacjach.  To było oczywiście, ale mam wrażenie, że z każdym rokiem to koło zaczyna się toczyć coraz szybciej... 

Świat, w którym spotkania z innym człowiekiem zeszły na drugi plan stał się niestety rzeczywistością, o czym opowiadały nam, nie tak dawno, także uczennice z płockiego liceum.

[ZT]18491[/ZT]

- Człowiek bez wartości, jaką jest słowo, bez wartości jaką jest język, literatura, może zatracić człowieczeństwo - zauważyła Agata Skowrońska-Kartvelishvili, reżyser spektaklu. - To nas buduje w pewien sposób, stwarza nas takimi ludźmi, którzy poprzez język potrafią wyrazić swoje emocje i myśli.

"Polowanie na MOL-e" to drugi projekt dla młodzieży stworzony przez Fundację ArtTrakcja. Są to spektakle, które wyróżnia dynamizm, czego dopełnieniem jest żywiołowa muzyka. 

- Nie przekażemy młodym ludziom tego, co chcemy, jeśli nie pokażemy im tego w sposób, w jaki oni żyją i w jaki myślą o świecie - mówi Agata Skowrońska-Kartvelishvili. - Będzie mocna muzyka, ostre sceny, ale też duże emocje.  

Jak podkreśliła reżyserka spektaklu, właśnie teatr ma być tą formą idealną, za pośrednictwem której, aktorzy dotrą do młodych ludzi. 

- Teatr jest formą, dającą niezwykłe możliwości, możemy w nim pokazać emocje i być może damy do myślenia... - stwierdziła Agata Skowrońska-Kartvelishvili. - To nie jest kolejny filmik na YouTube, czy pogawędka w szkole.

Na sali pojawiły się głosy, że jest to wyjątkowo trudny temat i wymagający odbiorca. Z czym zgodzili się zaproszeni goście.  

- Ja czytam mojemu dziecku codziennie książki - podkreśliła reżyserka spektaklu. - Ma w tej chwili pięć lat, a ja widzę, jaka jest różnica w jego sposobie mówienia, w jego wyobraźni w porównaniu z kolegami z przedszkola, przepaść ...

Projekt stworzony został przez Fundację ArtTrakcjana, na podstawie scenariusza Błażeja Michalskiego i zostanie wystawiony w kilku miastach Polski. Premiera odbędzie się 18 maja o godz. 12:00 w Spółdzielczym Domu Kultury PSML-W w Płocku. Sztuka została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i powstała przy wsparciu Fundacji "ORLEN - DAR SERCA".

Spektakl powróci do Płocka jeszcze we wrześniu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE