reklama
reklama

W Płocku brakuje medyków. Samorząd ma dla nich propozycję

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

W Płocku brakuje medyków. Samorząd ma dla nich propozycję - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZarówno barometr zawodów deficytowych, jak i raport o polityce zdrowotnej miasta wykazał ten sam problem - deficyt rąk do pracy w ochronie zdrowia. Pojawiła się propozycja, która ma zachęcić do studiowania kierunków medycznych i przyszłej pracy w publicznych szpitalach.
reklama

Niedostateczna ilość medyków to kłopotliwa sytuacja, z którą musi mierzyć się niemal całe mazowsze. 

- W 2020 roku w Płocku było 509 lekarzy. W porównaniu z 2017 rokiem, gdzie ich liczba wynosiła 537, jest to spadek o 5,21%. Miasto jako jedyne w analizowanych obszarach województwa i kraju, uzyskało w tym aspekcie wartość ujemną - podaje raport GUS.

Sporządzany co roku barometr zawodów deficytowych dla Płocka, w 2024 wskazał, że problem nie dotyczy jednak wyłącznie lekarzy. Tak samo potrzebne są pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni.

Jest propozycja rozwiązania

Na problem reaguje samorząd województwa mazowieckiego.

- Najpóźniej do końca września ruszy nabór wniosków stypendialnych dla studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Mogą się o nie starać studenci V lub VI roku na kierunku lekarskim oraz III roku na kierunkach pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne - czytamy w ogłoszeniu.

reklama

Wysokość stypendium, na jakie mogą liczyć studenci wynosi 3000 zł dla przyszłych lekarzy oraz 2000zł dla przyszłych absolwentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Pieniądze wypłacane są w comiesięcznych ratach przez 9 miesięcy.

Jakie są warunki?

Średnia ocen z egzaminów z ostatniego roku wynosząca co najmniej 4,40 oraz... zobowiązanie się do podjęcia pracy w placówkach samorządu województwa mazowieckiego przez okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium liczony pełnymi latami (tj. minimum 12 miesięcy).

- Program stypendialny samorządu województwa mazowieckiego ma na celu poprawę sytuacji finansowej medyków na początku kariery zawodowej. Ma również skłonić przyszłych studentów do podjęcia studiów na kierunkach, w których na rynku pracy występują największe braki, tzn. kierunek lekarski, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne - mówi Sylwia Lacek, wiceprzewodnicząca sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

reklama

Zapewnia również, że program cieszył się dużym zainteresowaniem także w poprzednich latach i skorzystało z niego już 257 młodych medyków, w tym 157 z kierunku lekarskiego, 90 studentów kierunku pielęgniarstwo oraz 10 z kierunku ratownictwo medyczne.

Szczegółowe informacje na temat terminu składania wniosków czy przewidywanej liczby przyznanych stypendiów zostaną ogłoszone do końca września.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama