Reklama

W Płocku będą wieże lęgowe dla jerzyków. Pierwsze już stoją

Opublikowano:
Autor:

W Płocku będą wieże lęgowe dla jerzyków. Pierwsze już stoją - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Płocku jest nietypowa wieża. Na osiedlu Dworcowa powstało miejsce lęgowe dla jerzyków. Ta ośmiometrowa konstrukcja mieści ponad 200 budek dla tych pożytecznych ptaków. Będą walczyć z jętkami i ochotkami.

W Płocku jest nietypowa wieża. Na osiedlu Dworcowa powstało miejsce lęgowe dla jerzyków. Ta ośmiometrowa konstrukcja mieści ponad 200 budek dla tych pożytecznych ptaków. Będą walczyć z jętkami i ochotkami.

Wieże lęgowe dla jerzyków powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka. To pierwsza taka inwestycja w mieście. Pierwsza, lecz nie ostatnia. Kolejna powstanie w 2021 roku - także dzięki BOP.  Jak mówi, Tomasz Kominek, radny miasta Płocka, jeden z pomysłodawców projektu, to niezwykle pożyteczne ptaki.

- To jeden ze zwycięskich projektów 9. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka - przypomina Kominek. - Zgłosiliśmy go wraz z radną Teresą Kijek. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że taka instalacja będzie w Płocku niezwykle cenna. Widząc to, co dzieje się w okolicach Wisły w okresie letnim,  kiedy jest istny wykwit jętek i ochotek, stwierdziliśmy, że warto im przeciwdziałać w taki sposób - dodaje.

To pomysł podpatrzony z innych miast. Jerzyki to ptaki, które są naturalnymi tępicielami owadów. Jeden z nich jest w stanie upolować nawet 20 tysięcy owadów.

- Taki naturalny sposób eliminacji, który wsparty innymi metodami walki z jętkami i ochotkami daje nadzieję na to, że w końcu poradzimy sobie z tym problemem - przekonuje Tomasz Kominek. - Będzie to pomoc nie tylko dla mieszkańców lewobrzeżnej części Wisły, ale generalnie dla mieszkańców terenów nadwiślanych w Płocku - dopowiada.

Kolejne wieże powstaną w przyszłym roku. Ich realizacja ma zostać wpisana do budżetu miasta 2021. Wskazano też lokalizację - niedaleko ulicy Portowej.

- Jesteśmy dumni, że ten projekt został doceniony - mówił Kominek. - Powstanie coś, dzięki czemu nam wszystkim będzie się lepiej funkcjonowało. Myślę tu nie tylko o codziennym życiu. ale także o turystyce i aktywności fizycznej, którą uprawiamy w otoczeniu Wisły. Pomoc jerzyków to jedyna skuteczna, naturalna metoda walki z jętkami i ochotkami - przekonuje.

Koszt postawienia budek lęgowych dla jerzyków to ok. 240 tys. złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE