Reklama

W płockim sądzie ruszy duży proces. Oskarżeni to m.in. adwokaci i lekarze

Opublikowano:
Autor:

W płockim sądzie ruszy duży proces. Oskarżeni to m.in. adwokaci i lekarze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wśród oskarżonych są adwokaci, radcy prawni i lekarze. Z uwagi na liczbę oskarżonych wszystkie rozprawy, z których ostatnia została zaplanowana na 7 maja 2020 r., będą się odbywały, w ramach postępowania prowadzonego przez gostyniński Sąd Rejonowy, w jednej z większych sal Sądu Rejonowego w Płocku.

Wśród oskarżonych są adwokaci, radcy prawni i lekarze. Z uwagi na liczbę oskarżonych wszystkie rozprawy, z których ostatnia została zaplanowana na 7 maja 2020 r., będą się odbywały, w ramach postępowania prowadzonego przez gostyniński Sąd Rejonowy, w jednej z większych sal Sądu Rejonowego w Płocku.

Rozprawa to pokłosie śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Krajową we Wrocławiu w sprawie fałszywych zaświadczeń lekarskich. Adwokaci i radcy prawni uzyskiwali u lekarza sądowego, bez badania, zatwierdzenie zwolnienia lekarskiego, dzięki czemu ich nieobecność w sądzie była usprawiedliwiana, a rozprawy, w których mieli uczestniczyć, musiały być np. odraczane.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia we wrześniu 2018 r., następnie pojawił się wniosek o przeniesienie sprawy, aby uniknąć zarzutu o brak bezstronności (większość oskarżonych pochodzi z regionu łódzkiego). Sprawą miał się zająć Sąd Rejonowy w Gostyninie. Do jej rozpoznania wyznaczono sędziego Macieja Górzyńskiego, który m.in. skazał Mariusza T. na 5,5 roku więzienia za posiadanie pornografii dziecięcej w czasie, gdy oskarżony odbywał wyrok w więzieniu w Strzelcach Opolskich w latach 2006-2014.

Akt oskarżenia obejmował 45 osób: w tym 30 adwokatów, ośmiu radców prawnych, dwóch lekarzy i pięć osób innych zawodów w związku z fałszywymi zaświadczeniami. Zarzuty podżegania do poświadczenia nieprawdy, które m.in. obejmuje akt oskarżenia, są zagrożone karą do 8 lat więzienia.

[ZT]23706[/ZT]

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, w listopadzie 2019 r. gostyniński Sąd Rejonowy w przypadku trzech osób objętych pierwotnie aktem oskarżenia wyłączył sprawę do odrębnego rozpoznania. Z kolei na początku grudnia zdecydował "o umorzeniu postępowania wobec dwóch oskarżonych i trzeciej co do jednego czynu w zakresie korzystania ze zwolnień lekarskich w związku z chorobą dziecka z powodu oczywistego braku podstaw aktu oskarżenia".

- Te trzy osoby były oskarżone o nakłonienie lekarza sądowego do wystawienia w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej z pominięciem przewidzianych przepisami ustawy o lekarzu sądowym procedur weryfikujących stan zdrowia dziecka i osobistych badań lekarskich, poświadczającego nieprawdę zaświadczenia, służącego do usprawiedliwienia niestawiennictwa w sądzie wobec rzekomej niedyspozycji, uniemożliwiającej udział w czynnościach procesowych.

W sądzie w Gostyninie nie mieli na tyle dużej sali, aby pomieścić m.in. oskarżonych i obrońców, stąd decyzja o skorzystaniu z sali w Sądzie Rejonowym w Płocku. Wyznaczono 15 terminów rozpraw, w tym pierwszą 25 lutego 2020 r. PAP poinformowała, że już podjęto decyzję o wyłączeniu jawności rozprawy w części - po odczytaniu treści zarzutów aktu oskarżenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE