Reklama

W ośrodku przebywał nietypowy pacjent. Właśnie wrócił na wolność

Opublikowano:
Autor:

W ośrodku przebywał nietypowy pacjent. Właśnie wrócił na wolność - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedaleko Płocka znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Trafiają do niego zwierzęta kontuzjowane, pokaleczone, złapane we wnyki kłusowników. Dwa tygodnie temu jednym z pacjentów został majestatyczny ptak - bielik. Był bardzo osłabiony.

Niedaleko Płocka znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Trafiają do niego zwierzęta kontuzjowane, pokaleczone, złapane we wnyki kłusowników. Dwa tygodnie temu jednym z pacjentów został majestatyczny ptak - bielik. Był bardzo osłabiony.

Bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym. Po dwutygodniowej rekonwalescencji podopieczny powrócił na łono natury, co udało się także przy wsparciu płockiej Lecznicy Weterynaryjnej CHIRON.

- Sztuką jest podać kroplówkę ptakom ...- komentują w Nadleśnictwie Płock.

Dlaczego był to wyjątkowy pacjent? Ponieważ bieliki są największymi ptakami szponiastymi żyjącymi w Polsce. Samice mogą ważyć nawet do 6 kg, samce bywają nieco mniejszych rozmiarów. Kiedy rozłożą skrzydła, ich rozpiętość wynosi nawet do 2,5 metra. Dieta? Mają swoje przysmaki. Gustują głównie w rybach, ptactwie wodnym, okazjonalnie żywią się padliną.

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu - czytamy w Konstytucji. Niektórzy zastanawiają się, czy w państwowym godle faktycznie widzimy chociażby orła przedniego, a może właśnie bielika. Wyjątkowo masywny, żółty dziób, nieopierzone łapy i biały kolor przemawiają na korzyść bielika. Czy jednak bielik jest orłem? To ptak z rodziny jastrzębiowatych. Niektórzy nazywają go orłem morskim. Bieliki są rodzinne. Para wychowuje dwoje lub troje piskląt. A dodajmy, że te pary bywają ze sobą do końca życia, współpracując ze sobą i wspólnie wychowując kolejne młode. Niestety nie miał łatwo za sprawą działalności kłusowników. Obecnie ich liczebność rośnie, gatunek jest objęty programem ochronnym. Szacuje się, że w kraju żyje ok. 750-800 par bielików. Można dostrzec je na Pomorzu czy na Mazurach, bywa że polują na ryby, krążąc nad Wisłą. Te ptaki są niezwykle przywiązane do swoich gniazd, których średnica dochodzi wręcz do 2,5 metra, wysokość do 3 m. Takie gniazda bywają bardzo ciężkie. Wokół gniazd tworzone są strefy ochronne. Na łonie natury te ptaki żyją ok. 30 lat.

Tu można zobaczyć filmik kiedy ptak zrywa się do lotu. Chwilę to potrwało nim poszybował w górę.

Fot. Marek Włoczkowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE