Reklama

W galeriach handlowych będą szukać wyczekiwanych bliźniaków

Opublikowano:
Autor:

W galeriach handlowych będą szukać wyczekiwanych bliźniaków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Być może w tej właśnie chwili nasz bliźniak genetyczny w mieście po sąsiedzku albo na drugim końcu świata słyszy straszną diagnozę: to białaczka. Szansą jest przeszczep szpiku kostnego. A wszystko zaczyna się zupełnie bezboleśnie - od patyczka ze śliną.

Być może w tej właśnie chwili nasz bliźniak genetyczny mieszkający  po sąsiedzku albo na drugim końcu świata słyszy straszną diagnozę: to białaczka. Szansą jest przeszczep szpiku kostnego. A wszystko zaczyna się zupełnie bezboleśnie - od patyczka ze śliną. 

Już za chwilę w płockich galeriach handlowych rozpoczyna się kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. To nie zabawa - co kilka minut kolejna osoba dowiaduje się, że jest chora na białaczkę, co 10 minut ktoś umiera na te chorobę. Zaledwie 30 proc. chorych znajduje dawcę szpiku w rodzinie. Reszta czeka na szpik od nieznajomych ludzi ze zgodnością tkankową, rozsianych po całym świecie. Dlatego tak ważne jest, by zostać wpisanym do bazy - być może gdzieś w Polsce, na innym kontynencie albo w miasteczku niedaleko Płocka nasz bliźniak genetyczny umiera na raka, a jedyna szansa to nasze komórki macierzyste?

Tym razem akcja odbędzie się w obu galeriach handlowych na Podolszycach i w galerii Mosty. Do wzięcia udziału zachęcają płocczanie, którzy już dali sobie pobrać wymaz z buzi na czele Aleksandrą Podwójci, która za walkę o to, by przybywało dawców komórek macierzystych została odznaczona tytułem "Płocczanina Roku", a także ci, którzy już oddali swojemu bliźniakowi szpik kostny. Jak mawiają Marcin Siwek i Maciej Maszeńda, którzy  już mieli okazję uratować komuś życie, "Każdy z nas może być czyimś lekarstwem na białaczkę".

Wolontariusze będą czekali na nas:

- w Galerii WISŁA - w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00-18.00 (na parterze przy Piotrze i Pawle),

- w galerii MOSTY - sobotę w godzinach 10:00-18:00,

- w galerii MAZOVIA - w sobotę i niedzielę w godzinach 10.--18.00 (na 1. piętrze przy restauracjach).

Zarejestrować się może każdy ogólnie zdrowy pełnoletni człowiek, który nie ukończył jeszcze 55. rku życia, waży co najmniej 50 kg, a jego BMI nie przekracza 40.  Wolontariusze wytłumaczą, na czym polegają dwie metody poboru komórek krwiotwórczych (pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej lub pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, które nie ma nic wspólnego z kręgosłupem, jak głoszą plotki!) i pomogą w rejestracji.

 


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE