Reklama

Użytkowanie wieczyste. Jeśli zapłacisz jednorazowo, możesz liczyć na dużą bonifikatę

Opublikowano:
Autor:

Użytkowanie wieczyste. Jeśli zapłacisz jednorazowo, możesz liczyć na dużą bonifikatę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni na piątkowej sesji wyrazili zgodę na udzielenie bonifikaty właścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub mieszkań bądź spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Radni na piątkowej sesji wyrazili zgodę na udzielenie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub mieszkań bądź spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Dotychczas użytkownik wieczysty co roku uiszczał opłatę, aby korzystać z gruntu przez 99 lat. To ma się zmienić. Zgodnie z przyjętą ustawą użytkownik wieczysty gruntu może stać się jego właścicielem. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Przekształcenie nie dotyczy podwórek, dróg wewnętrznych na osiedlach, chodników, placów zabaw, a nawet w niektórych przypadkach altan śmietnikowych.

Jest też gorsza wiadomość - takie przekształcenie musi być odpłatne i to nawet przez 20 lat. Chodzi o tzw. opłatę przekształceniową równą dotychczasowej rocznej opłacie za użytkowani wieczyste. Innymi słowy trzeba uiszczać opłatę przekształceniową rok po roku w ustalonym terminie przez kolejne 20 lat albo można zapłacić całość jednorazowo (to iloczyn dwudziestu opłat przekształceniowych). W drugim przypadku istnieje możliwość wprowadzenia bonifikaty przez samorząd (jeśli chodzi o grunt do niego należący) i to również samorząd ustala jej wysokość. W Płocku będzie to 95 proc., ale pod warunkiem wniesienia opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiących własność gminy, w prawo własności nieruchomości, do 30 listopada 2019 r.

- Mając na uwadze możliwość zgłoszenia zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia oraz kierując się zasadą stabilności i równości społecznej zasadne byłoby podjęcie uchwały wyrażającej zgodę na udzielenie osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym 95 proc. bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie, aby mieszkańcy Płocka mogli przekształcić użytkowanie wieczyste we własność gruntu pod swoim domem, czy mieszkaniem wnosząc opłatę równą dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego - uzasadniano.

Uchwałę radni poparli jednomyślnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE