Reklama

Uzgadniali podwyżki w Orlen Serwis. Jedna organizacja związkowa wszczęła spór zbiorowy

Opublikowano:
Autor:

Uzgadniali podwyżki w Orlen Serwis. Jedna organizacja związkowa wszczęła spór zbiorowy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Osiem organizacji związkowych poparło porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń w Orlen Serwis, jedna – Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN ORLEN – wszczęła spór zbiorowy.

Osiem organizacji związkowych poparło porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń w Orlen Serwis, jedna – Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN ORLEN – wszczęła spór zbiorowy.

– Zarząd ORLEN Serwis i osiem organizacji związkowych działających w ramach spółki podpisały porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń w 2019 roku. Z warunkami zawartymi w podpisanym porozumieniu nie zgadza się wyłącznie jedna organizacja – Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN ORLEN, która od początku przedstawiała niemożliwe do spełnienia żądania. Ich realizacja uniemożliwiłaby dalsze funkcjonowanie ORLEN Serwis – poinformowało biuro prasowe PKN Orlen.

Zdaniem prezesa zarządu Orlen Serwis, Alberta Kołodziejskiego udało się wypracować satysfakcjonujące warunki uwzględniające zarówno potrzeby załogi, jak i możliwości finansowe spółki, które finalnie zatwierdziło osiem organizacji związkowych. Podkreślał również, że docenia profesjonalizm i zaangażowanie pracowników spółki, stąd otwartość na rozmowy w sprawie podwyżek pensji.

– Podpisane przez nas porozumienie o wzroście wynagrodzeń zabezpiecza prawa i interesy pracowników naszej spółki – stwierdził w imieniu wszystkich związków zawodowych, które podpisały się pod wynegocjowanymi z pracodawcą warunkami płacowymi na rok 2019. Sławomir Dorsz,  przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ORLEN Serwis S.A.

W spółce ORLEN Serwis zatrudnionych jest obecnie ok. 1800 pracowników. Osiągnięte porozumienie przewiduje wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 250 zł brutto począwszy od 1 kwietnia 2019 roku. Dodatkowo przewidziana jest wypłata 2 nagród świątecznych w ciągu 2019 r. o łącznej wysokości 2800 zł brutto. Pracownicy ORLEN Serwis otrzymają także kartę zakupową na zakup paliw, towarów pozapaliwowych i usług na stacjach ORLEN w wysokości 500 zł brutto bądź zasilenie tą kwotą platformy kafeteryjnej. Ponadto wszyscy przewodniczący związków zawodowych, obecni na spotkaniu zamykającym negocjacje płacowe na rok 2019, wyrazili również wolę podpisania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, ponieważ ich zdaniem warunki w nim zawarte są korzystne dla pracowników.

Spór zbiorowy

A jednak jedna organizacja miała inne zdania od pozostałych ośmiu w sprawie warunków porozumienia. Tak przedstawia sprawę prezes Orlen Serwis, Albert Kołodziejski:

– Jeden ze związków od początku prezentował nierealne żądania, które mogłyby poważnie zagrozić stabilności naszej firmy. Postulaty Międzyzakładowego Związku Zawodowego Grupy Kapitałowej PKN ORLEN wynosiły łącznie ok. 40 mln zł i zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe ORLEN Serwis, którego zysk za 2018  rok wyniósł ok. 10 mln zł. Spełnienie tych żądań spowodowałoby m.in. konieczność zwolnienia  ok. 340 pracowników.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN Orlen wszczął spór zbiorowy i pierwsze rokowania stron sporu planowane są na 25 marca.

Szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Grupy Kapitałowej PKN Orlen, Bogusław Pietrzak, twierdził w rozmowie z dziennikarzem PAP, iż podpisane porozumienie oznacza, że fundusz wynagrodzeń Orlen Serwis wzrośnie w stosunku do 2018 r. o ponad 7 mln zł. Podkreśla, że nawet gdyby zapisy zostały podwojone, to i tak nie chodziłoby o kwotę ok. 40 mln zł, o której wspominał prezes Orlen Serwis, tylko o 15 mln zł. Wyjaśniał także, że są "ogromne" dysproporcje płac między pracownikami PKN Orlen a pracownikami spółek. Tym bardziej, jego zdaniem, należałoby dążyć do wyrównania wynagrodzeń pracowników ze spółek z pensjami osób zatrudnionych w koncernie. Zwracał uwagę na premie kierowników i dyrektorów w PKN Orlen, na które potrzeba "kilkadziesiąt milionów złotych". Wystarczyłoby, jak sugerował, trochę je zmniejszyć. Zwłaszcza, że w Orlen Serwis nie brakuje fachowców, którzy "pracują na to, żeby kombinat i inne nasze zakłady mogły funkcjonować".

Negocjacje płacowe

Negocjacje dotyczące corocznego wzrostu wynagrodzeń, o czym przypomniało biuro prasowe koncernu, prowadzone są w ramach całej Grupy ORLEN począwszy od stycznia 2019 r. Zaznaczono, że we wszystkich spółkach odbywają się one z poszanowaniem obu stron i przebiegają bez zakłóceń. – Do tej pory rozmowy z organizacjami związkowymi zostały z sukcesem zakończone w PKN ORLEN, ANWIL, ORLEN Ochrona, ORLEN Projekt, ORLEN CUK, ORLEN Administracja, ORLEN Laboratorium, Basell Orlen Polyolefins oraz IKS Solino.

[ZT]21624[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE