Reklama

Uważajcie, nadchodzi fala upałów

Opublikowano:
Autor:

Uważajcie, nadchodzi fala upałów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już teraz jest bardzo gorąco, a w najbliższych dniach ma być jeszcze cieplej. Ponad 30-stopniowy żar będzie lał się z nieba przez cały tydzień.

Już teraz jest bardzo gorąco, a w najbliższych dniach ma być jeszcze cieplej.  Ponad 30-stopniowy żar będzie lał się z nieba przez cały tydzień.

Przed nadchodzącą falą upałów na Mazowszu ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega. Trzeba się liczyć z tym, że do soboty 8 sierpnia temperatura nie spadnie poniżej 30 stopni. Ciepłe i duszne będą też noce.

Dla smażących się na plaży nad morzem wakacyjny ukrop to wymarzona pogoda na wczasy, ale mniej radośnie do prognoz podchodzą ci, którzy lato spędzają w mieście, w pracy. Co możemy zrobić, by trochę się ochłodzić?

- Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem - przypominają służby prasowe wojewody. I radzą:

- Najlepiej unikać przebywania na słońcu, zwłaszcza wtedy gdy praży najmocniej, czyli między 11.00 a 17.00

- Bezwzględnie przed słońcem powinniśmy chronić niemowlęta i małe dzieci. Pod żadnym pozorem nie wolno nam zostawiać ich również w nagrzanym samochodzie.

- Przydadzą się czapki, chusteczki, kapelusze - wszystko, co może ochronić naszą głowę przed groźnym promieniowaniem słonecznym

- Pijmy dużo wody, unikajmy przede wszystkim alkoholu i gazowanych napojów. Osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;

- Dobrze zrobi nam schładzanie ciała w wodzie - ochłodzić powinna nas kąpiel w jeziorze, prysznic pod chłodną wodą albo chociaż skierowanie strumienia zimnej wody na nadgarstki po wewnętrznej stronie dłoni. Te sposoby przekazują nam od pokoleń nasze babcie, warto skorzystać, gdy roztapiamy się w upale. Pamiętajmy jednak, by unikać gwałtownych zmian temperatury. Gdy jesteśmy rozgrzani, lepiej nie wskakiwać do lodowatej wody albo do klimatyzowanego pomieszczenia z bardzo niską temperaturą.

- Na czas upałów warto zrezygnować z ciężkich, sycących potraw na rzecz lekkostrawnych dań. Parującą kiełbasę i ociekające olejem befsztyki lepiej zastąpić chłodnikiem.

Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Jeśli zauważymy u kogoś objawy udaru, czyli m.in. bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, gorączkę, dreszcze czy drgawki, przyśpieszenie tętna, zaburzenia widzenia albo świadomości, powinniśmy ułożyć poszkodowanego w cieniu, podać mu wodę, nałożyć zimne kompresy i wezwać pomoc medyczną.

Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 31 osób, z czego aż 24 od początku czerwca.

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE