Reklama

Uważaj na maile od ZUS-u, oszuści się podszywają. Warto to wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Uważaj na maile od ZUS-u, oszuści się podszywają. Warto to wiedzieć  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Fałszywe maile mogą do złudzenia przypominać te wysłane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy apelują o ostrożność.

Fałszywe maile mogą do złudzenia przypominać te wysłane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy apelują o ostrożność.

Do ZUS w całej Polsce docierają informacje o oszustach, którzy podszywają się pod ubezpieczyciela. Jak działają?

- W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część wiadomości sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maili - mówi Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. 

Dla uwiarygodnienia w stopce wiadomości umieszczone są logotypy ZUS i Platformy Usług Elektronicznych. Jak więc rozpoznać, że mail wysłali oszuści? To bardzo proste: po adresie, z którego przyszła wiadomość.

- Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami:  skł[email protected] i [email protected] Jak widać żaden z dresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. ZUS nie stosuje też w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które to pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw - podkreśla Olewiński.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Jeśli pojawią się wątpliwości co do nadawcy wiadomości, należy powiadomić najbliższą placówkę ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE