Reklama

Uwaga, trwa operacja o kryptonimie Echo

Opublikowano:
Autor:

Uwaga, trwa operacja o kryptonimie Echo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pamiętacie Pana Wiktora Sumińskiego pseudonim „Kropidło”, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, któremu wysyłaliśmy kartki? Teraz przyszedł czas na bardziej konkretną pomoc.

Pamiętacie Pana Wiktora Sumińskiego pseudonim „Kropidło”, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, któremu wysyłaliśmy kartki? Teraz przyszedł czas na bardziej konkretną pomoc.

Pod koniec lipca Wiktor Sumiński, prawdopodobnie ostatni żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej z oddziału walczącego na naszym terenie oddziału Władysława Dubielaka, obchodził 94. urodziny. Z tej okazji wraz ze stowarzyszeniem Pro Patria Lokalni Patrioci z podpłockiego Dobrzykowa poprosiliśmy Was o przysyłanie kartek i laurek urodzinowych.

Nie zawiedliście - kartki przychodziły z całej Polski i z zagranicy, życzenia weteranowi wysłali prezydent Płocka, senator RP, radny, harcerze, kibice, a także płocczanie i mieszkańcy innych polskich miast. Losami pana Wiktora zainteresowało się też wojsko skoszarowane niedaleko wsi w Zachodniopomorskiem, w której teraz mieszka. Żołnierze stanęli na wysokości zadania i nie tylko odwiedzili jubilata w dniu urodzin, ale i wykonali inne gesty. - Wojskowy, który odwiedził pana Wiktora, zadbał m.in., o to, by zaprosić go na uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiego oraz odsłonięciem tablicy w Nowogardzie, wojskowi czynią też starania o nadanie mu stopnia oficerskiego - mówi  Łukasz Strzelecki, wiceprezes dobrzykowskiego stowarzyszenia.

To nie wszystko. - Aktualnie trwa operacja ECHO - zdradza Łukasz Strzelecki. - Pan Wiktor o nic nie prosi, ale odwiedzającym go gościom udało się dowiedzieć, że przydałby mu się porządny aparat słuchowy i to na dwoje uszu. Ten, który ma, to stary sprzęt po bratanku, zupełnie niedopasowany, przez co z panem Wiktorem trudniej się porozumieć. Niedosłuch potwierdziły też specjalistyczne badania.

Koszt aparatów to ponad 7 tys. zł.  - W okamgnieniu udało się uzbierać ponad 5 tys. zł., dziś brakuje już tylko niecałe 2 tys. zł - mówią organizatorzy zbiórki na aparat i przebudowę łazienki.

- Pomóżmy Człowiekowi, który przeżył Niemców, bił Sowietów, a z rąk swoich rodaków doznał bólu i lat upokorzeń, by  w jesieni życia cieszył się możliwością swobodnej rozmowy z chcącymi wysłuchać Jego ważnej i wstrząsającej lekcji historii - apelują inicjatorzy zbiórki.

Jeśli ktoś z Was chciałby wesprzeć zakup aparatu i remontu łazienki, podajemy numer konta Fundacji Szarik (w tytule przelewu trzeba wpisać „Operacja ECHO”):

Fundacja Szarik, konto Podkarpackiego Banku Spółdzielczego
05 8642 0015 2024 4900 7354 0007

Wiktor Sumiński pseud. „Kropidło” urodził się w 1921 r. w Koszelówce koło Gąbina. Walczył w Ruchu Oporu Armii Krajowej w oddziale Władysława Dubielaka. Za przynależność do zbrojnego podziemia niepodległościowego został skazany na  karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, jeszcze później na 15 lat. Ostatecznie w więzieniu spędził 10 lat. Dziś mieszka w niewielkiej miejscowości w Zachodniopomorskiem z żoną Zytą. Szczegóły o Operacji Echo na Facebooku -

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE