Reklama

Uwaga, są nowe zasady przyznawania dotacji. Co się zmieniło?

Opublikowano:
Autor:

Uwaga, są nowe zasady przyznawania dotacji. Co się zmieniło? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uwaga, właściciele zabytkowych kamienic - zmieniły się zasady dotyczące udzielania dotacji z Ratusza na prace przy płockich zabytkach. Na czym polegają?

Uwaga, właściciele zabytkowych kamienic - zmieniły się zasady dotyczące udzielania dotacji z Ratusza na prace przy płockich zabytkach. Na czym polegają?

Nie da się ukryć, że nic tak nie szpeci starówki jak grożące zawaleniem, zrujnowane kamienice i inne budynki w opłakanym stanie. Na uratowanie niektórych zabytków czasem jest już niestety za późno, ale by nie doprowadzić do ruiny pozostałych śladów naszej przeszłości, trzeba na bieżąco wykonywać potrzebne prace remontowe czy restauratorskie. Ponieważ najstarsze kamienice, nawet jeśli dziś są ww prywatnych rękach, to wciąż wspólne dziedzictwo, prywatni właściciele, parafie katolickie i związki wyznaniowe mogą się starać o dofinansowanie z miejskiej kasy. W ostatnich dziewięciu latach z takiej pomocy skorzystali właściciele 83 płockich zabytków na Starym Mieście i osiedlu Kolegialna. Przy 44% finansowym wkładzie miasta uruchomiony został prywatny kapitał w wysokości ponad 13,9 mln zł. 

[ZT]12244[/ZT]

Teraz Ratusz poinformował, że zmieniły się zasady udzielenia dotacji.  Jak wyjaśniają urzędnicy, nowość polega przede wszystkim na zmianie terminu składania wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauracyjne czy budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków, które są w prywatnych rękach. 

- Aby uzyskać dotację na prace planowane do wykonania w 2017 roku, należy złożyć wniosek w terminie od 1 do dnia 31 grudnia 2016 roku - zapowiada Ratusz. - Zgodnie z sugestiami dotychczasowych beneficjentów zmiana terminu składania wniosków pozwoli na wydłużenie terminu realizacji zamierzenia budowlanego.  

Właściciele zabytkowych obiektów oraz podmioty mające tytuł prawny do zabytku wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego mogą się starać o wsparcie w wysokości do 50 proc. całej sumy potrzebnej na remont. Warunkiem jest wykonanie prac w 2017 r. Tylko w przypadku wyjątkowo cennych zabytków możliwe jest staranie się o wyższe dofinansowanie - w szczególnych przypadkach nawet do 100 proc., ale trzeba pamiętać, że wszystko zależy od środków zabezpieczonych w budżecie miasta na dany rok.

[ZT]13573[/ZT]

Oto prace, które mogą zostać dofinansowane z miejskiej kasy:

- odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;
- odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, zewnętrznych drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;
- stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku;
- wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;
- zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;
- zakup i montaż instalacji odgromowej, przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej.

Szczegółowych informacji udziela Referat Rewitalizacji i Estetyzacji Miasta tel.: 24 367 14 53 
e-mail: rewitalizacja@plock.eu

Wniosek o udzielenie dotacji stanowi załącznik do Uchwały Nr 378/XXI/2016 Rady Miasta Płocka z dnia 30 sierpnia 2016 roku określającej zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

[ZT]13539[/ZT]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE