Reklama

Reklama

Urodził się w Argentynie, serce zostawił w płockim zoo. Zmarł Tadeusz Taworski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB. Andrzeja Nowakowskiego

Urodził się w Argentynie, serce zostawił w płockim zoo. Zmarł Tadeusz Taworski - Zdjęcie główne

foto FB. Andrzeja Nowakowskiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To bardzo smutna informacja. Jak poinformował na FB prezydent Płocka, nie żyje Tadeusz Taworski, wieloletni szef zoo w Płocku, bardzo ceniony przez tysiące odwiedzających zoo. Miał 90 lat.

Reklama

Ciężko się pogodzić z taką informacją...

- Tadeusz Taworski był wybitną postacią. Wiele lat był dyrektorem naszego ogrodu zoologicznego. Jemu zawdzięczamy obecny kształt zoo, jemu zawdzięczamy tak unikalne okazy jak m.in. najstarszą w europejskich ogrodach zoologicznych aligatorzycę Martę. Życie zawodowe oddał zoo, ale nigdy do niego się nie ograniczał - podkreśla prezydent Andrzej Nowakowski.

Taworskiemu bliski był cały Płock, wiele osób pamięta, jak np. podróżował autem z lwem, a nawet udawał się z nim na zakupy mleka. 

- Był działaczem płockiej opozycji, w czasie stanu wojennego przeżył internowanie, a w wolnej Polsce został samorządowcem. Był radnym przez dwie pierwsze kadencje, w trakcie pierwszej z nich był również przewodniczącym Rady Miasta. Odszedł od nas mądry i odważny człowiek - podkreśla Nowakowski.

Pewnie część osób nie wie, że Taworski urodził się w Argentynie. 15 czerwca 1931 r. w Buenos Aires w rodzinie polskich emigrantów na świat przyszedł Tadeo Maria Taworski. 

Mając trzy lata przybył z matką do Polski. W 1951 r. podjął pracę jako pomocnik pielęgniarza zwierząt w zoo we Wrocławiu. Ukończył studia na Wydziale Zootechniki w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu, a następnie zamieszkał w Płocku.

Po studiach zamieszkał w Płocku, gdzie zorganizował ogród zoologiczny. Co ciekawe, w latach 60. zainicjował akcję „Krokodyl”, w ramach której wysłano z Polski ok. 6 tys. książek dla Polonii argentyńskiej i brazylijskiej w toku wymiany za zwierzęta.

W ramach tej akcji do Płocka z USA w 1960 r. trafiła Marta, 30-letnia samica aligatora missisipijskiego. Przybyła razem z samcem Pedro, a krokodyle zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA, inż. Tadeusza Wągrowskiego właśnie w odpowiedzi na „Akcję Krokodyl”.

W latach 1990-1998 Taworski był radnym Rady Miasta Płocka (w okresie 1990-1992 przewodniczącym), udzielał się też charytatywnie. W 1996 r. dyrektor płockiego zoo przeszedł na emeryturę.

Wyrazy współczucia dla rodziny, wszystkim będzie brakowało tak wartościowej osoby...

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy