reklama
reklama

Uroczyste odsłonięcie Panteonu Żołnierzy Wyklętych. Zaplanowano uroczystości, koncert i piknik historyczny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SM

Uroczyste odsłonięcie Panteonu Żołnierzy Wyklętych. Zaplanowano uroczystości, koncert i piknik historyczny - Zdjęcie główne

foto SM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW pierwszy weekend września odbędą się uroczystości patriotyczne, których zwieńczeniem będzie odsłonięcie Panteonu Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji będzie m.in. uroczysta msza święta, koncert i rodzinny, historyczny piknik.To ku czci poległych.
reklama

Wydarzenie zaplanowano na 2 i 3 września w Sierpcu. To tam odbędzie się odsłonięcie Panteonu Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sierpeckiej, któremu towarzyszyć będą dwudniowe wydarzenia. 

- Uczestnicy wydarzenia będą mogli m.in. na żywo obejrzeć rekonstrukcję historyczną pt. „Odbicie więźniów UB”, wysłuchać koncertu Norberta „Smoły” Smolińskiego, a także wziąć udział w prelekcji przygotowanej przez dr Tomasza Łabuszewskiego, dyrektora warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - wymienia Andrzej Przemyłski ze Stowarzyszeniea Historyczngo im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ.

reklama

Sierżant Wiktor Wacław Stryjewski ps. „Cacko” jako dwudziestotrzyletni mężczyzna wziął udział w wojnie obronne w 1939 roku, a w okresie okupacji był żołnierzem AK w Obwodzie Sierpc. Po wyjściu z Polski Niemców i zajęcia ich miejsca przez Sowietów „Cacko” nie złożył broni. Brał udział w wielu akcjach partyzanckich przeciwko stalinowskiemu reżimowi. W lutym 1949 r. po walce z 262-osobową grupą operacyjną KBW, UB i MO w powiecie płockim, Wiktor Stryjewski został aresztowany i skazany na 38-krotną karę śmierci. 

- Bohaterów podobnych do „Cacki” są w Polsce tysiące. Ich szczątki były przez oprawców celowo ukrywane, aby wraz z nimi zakopać pamięć o obrońcach kraju - przekonuje Przemyłski. -  Po dekadach zapomnienia dziś żołnierze podziemia antykomunistycznego wreszcie zaczynają zajmować należne im miejsce w świadomości. 

reklama

Jednym z gestów ku pamięci jest utworzenie Panteonu Żołnierzy Wyklętych w Sierpcu. Na monumencie wyryte będą nazwiska 68 bohaterów związnych z ziemią sierpecką.

PLAN UROCZYSTOŚCI

2 września:

  • o godz. 16:00 br. na terenie przed Sądem Rejonowym w Sierpcu zaprezentowana zostanie inscenizacja historyczna pt. „Odbicie więźniów UB”. Do rekonstrukcji wykorzystywane są umundurowanie, repliki broni oraz samochody z epoki
  •  o godz. 18:00 na terenie SP nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu (ul. Braci Tułodzieckich 2) odbędzie się koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego, wokalisty zespołu Contra Mundum oraz twórcy słynnego utworu: „Już dopala się ogień biwaku”.

3 września:

reklama

  •  o godz. 12:00 odbędzie się msza w kościele św. Stanisława Kostki (ul. Płocka 26), którą poprowadzi je. Biskup Płocki Szymon Stułkowski.
  • o godz. 13:15 dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor warszawskiego oddziału IPN, przedstawi rys historyczny poświęcony żołnierzom podziemia niepodległościowego działającym na terenie powiatu sierpeckiego.
  • o godz. 13:30 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie Panteonu Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sierpeckiej.
  • o godz. 14:00 na terenie SP nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu (ul. Braci Tułodzieckich 2) rozpocznie się piknik rodzinny, podczas którego będzie można zapoznać się z wyposażeniem, jakim dysponowali żołnierza podziemia niepodległościowego. Ponadto na uczestników pikniku będą czekały atrakcje przygotowane przez młodzież szkolną, w tym m.in. występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Sierpc.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama