Reklama

Upamiętnią pobyt papieża Jana Pawła II w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Upamiętnią pobyt papieża Jana Pawła II w Płocku  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W diecezji płockiej trwają przygotowania do Roku św. Jana Pawła II, którego obchody rozpoczną się 6 stycznia 2020 r. podczas Orszaku Trzech Króli. Będzie w nim szedł biskup płocki Piotr Libera, który po półrocznej nieobecności w diecezji, spowodowanej pobytem w klasztorze kamedulskim pod Krakowem, powróci do diecezji.

W diecezji płockiej trwają przygotowania do Roku św. Jana Pawła II, którego obchody rozpoczną się 6 stycznia 2020 r. podczas Orszaku Trzech Króli. Będzie w nim szedł biskup płocki Piotr Libera, który po półrocznej nieobecności w diecezji, spowodowanej pobytem w klasztorze kamedulskim pod Krakowem, powróci do diecezji. 

Rok 2020 w Polsce, z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, przypadającej 18 maja, będzie Rokiem św. Jana Pawła II. Odpowiednie uchwały podjęły Sejm i Senat RP. Zwrócono w nich uwagę, że Papież „zajmuje (…) szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski”.

Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 roku. W ramach obchodów Roku św. Jana Pawła II w diecezji płockiej zostanie upamiętnione płockie „okno papieskie”, znajdujące się w domu biskupów płockich. Jest to drugie okno w Polsce (po ul. Franciszkańskiej w Krakowie), z którego Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi. Powstanie tam mozaika i informacja o tym historycznym wydarzeniu. W planach jest również odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie budynku Wyższego Seminarium Duchownego, obok pomnika bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, gdzie modlił się Gość z Watykanu. Poświęcenie tablicy zaplanowano na 28 maja, w rocznicę męczeńskiej śmierci arcybiskupa w niemieckim obozie w Działdowie. Nie zabraknie również wystawy poświęconej wizycie papieża w Płocku w dniach 7-8 czerwca 1991 r. z umieszczonymi pamiątkami, zdjęciami, wspomnieniami związanymi z tym historycznym wydarzeniem. Zostaną także podjęte starania o zrealizowanie filmu o śladach św. Jana Pawła II w Płocku.

Ponadto zaplanowano cztery sesje rekolekcji powołaniowych o rozeznawaniu powołania, w kilku różnych miejscach diecezji, adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, w oparciu o myśli św. Jana Pawła II o kapłaństwie. Osobie świętego Papieża poświęcony zostanie też w czerwcu Marsz dla Życia i Rodziny, a w sierpniu - 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę. To nie wszystko. W parafiach każdego 22. dnia miesiąca (22 października przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II) organizowane będą nabożeństwa okolicznościowe. W oparciu o jego nauczanie opracowane zostaną do wykorzystania teksty nabożeństw eucharystycznych na pierwsze niedziele miesiąca, a także rozważania na nabożeństwa październikowe. W dekanatach zorganizują comiesięczne spotkania dla młodzieży w oparciu o nauczanie papieża Polaka. Parafie będą mogły ufundować papieskie pamiątki na swoim terenie (rzeźby, tablice, szaty liturgiczne).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE