reklama
reklama

Ulubione kąpielisko mieszkańców Płocka i okolic zamknięte

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Ulubione kąpielisko mieszkańców Płocka i okolic zamknięte - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFatalna informacja przed zbliżającą się falą upałów. W jeziorze Górskim wykryto zakwit sinic.
reklama

Plaża "Patelnia" przy jeziorze Górskim jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Płocka i okolic. W dodatku dzięki finansowemu wsparciu PKN ORLEN kąpielisko w sezonie jest strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W upalne dni wypoczywa tu kilkaset osób dziennie.

WOPR poinformował, że przeprowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku badanie wody wykazało zakwit sinic. 

- W konsekwencji negatywnego wyniku czystości biologicznej wody podjęto decyzję o czasowym zakazie kąpieli w kąpielisku „Patelnia" - przekazała nam Katarzyna Chociemska z płockiego WOPR-u. 

Za kilka dni sanepid ponownie przeprowadzi badanie. Jeśli wynik będzie pozytywny, będzie można kąpać się w jeziorze.

reklama

Sinice to bakterie, jedne z najstarszych organizmów na Ziemi. Jak czytamy w Serwisie Kąpielowym, problemem nie są sinice same w sobie, ale ich zbyt duża ilość. 

- Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Kożuchy sinicowe mogą szybko tworzyć się podczas bezwietrznych dni, jednak tak samo szybko mogą zniknąć, gdy nagle zerwie się wiatr i wzrośnie falowanie - czytamy na stronie Serwisu Kąpielowego. 

Zakwit sinic to naturalne zjawisko, zwłaszcza gdy temperatura wody przekracza 16 stopni Celsjusza. Zakwit sinic wygląda nieprzyjemnie, a kontakt z kożuchem może być niebezpieczny dla ludzi. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega. 

reklama

- Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody - czytamy. 

U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty, biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów.

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama