Reklama

Ulga dla swędzącej skóry – dermatologiczne sposoby na swędzenie skóry głowy, dłoni i nóg

Opublikowano:
Autor:

Ulga dla swędzącej skóry – dermatologiczne sposoby na swędzenie skóry głowy, dłoni i nóg - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Swędzenie skóry to spora niedogodność. Czasami jest to spowodowane reakcją alergiczną, jednak może być również objawem licznych chorób. Sprawdź, co jest powodem świądu głowy, dłoni oraz nóg i poznaj dermatologiczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Swędzenie skóry to spora niedogodność. Czasami jest to spowodowane reakcją alergiczną, jednak może być również objawem licznych chorób. Sprawdź, co jest powodem świądu głowy, dłoni oraz nóg i poznaj dermatologiczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Swędzenie skóry głowy – powody i leczenie

Swędzenie skóry głowy to dość często występująca dolegliwość – osoby, które się z nią zmagają, zazwyczaj w pierwszej kolejność udają się do dermatologa. Przyczyną świądu mogą być rozmaite schorzenia. Najczęściej są to objawy:

łupieżu lub innych grzybic skóry głowy,

łuszczycy – wówczas często jest to połączone np. z wypadaniem włosów,

łysienia bliznowaciejącego,

przesuszenia naskórka,

chorób neurologicznych i stresu,

alergii na składniki kosmetyków (szamponów, odżywek i masek do włosów),

atopowego zapalenia skóry,

wszawicy,

zapalenia mieszków włosowych.

To tylko kilka spośród wielu powodów swędzenia skóry głowy. Sposoby leczenia tego problemu są ściśle uzależnione od jego przyczyny. Kuracja powinna być zgodna z zalecaniami lekarza. Można również spróbować rozprawić się ze świądem samodzielnie, stosując preparaty na swędzenie skóry w aptece internetowej — wapteka.pl.

Swędzenie dłoni – przyczyny i eliminowanie kłopotu

Świąd dłoni również może być spowodowany różnymi schorzeniami. Najczęściej jest on konsekwencją przesuszenia skóry, występowania pokrzywki lub grzybicy, atopowego zapalenia skóry albo świerzba.

Leczenie swędzenia dłoni jest różne, zależne od przyczyny jego występowania. Jeśli jest to skutek przesuszenia, skórę powinno się często nawilżać odpowiednimi kremami lub maściami. Jeśli jednak dolegliwość ta jest skutkiem poważniejszych zaburzeń, konieczne będzie wprowadzenie terapii farmakologicznej.

Swędzenie skóry nóg – objawy i terapia

Pacjenci cierpiący z powodu swędzenia nóg nie powinni bagatelizować tego zjawiska. Najczęściej jest ono objawem podrażnień powstałych wskutek depilacji, uczulenia na stosowane kosmetyki, przesuszenia się naskórka, AZS, chorób pasożytniczych (np. świerzba), niewydolności żywej lub grzybicy skóry.

Podobnie jak w opisanych powyżej przypadkach, w tym także należy skonsultować swój problem ze specjalistą. Jeśli swędzenie skóry jest konsekwencją groźnych chorób, lekarz z pewnością zaleci stosowanie odpowiednich medykamentów. Jednak w sytuacji, gdy pacjent ma do czynienia z suchością nóg, wysypką po goleniu lub zaczerwienieniem naskórka, często wystarczy wprowadzenie nowych metod pielęgnacji z użyciem zalecanych preparatów dostępnych w każdej aptece.

Świąd skóry w ciąży

Ciężarne kobiety często zmagają się ze swędzeniem skóry. W większości przypadków nie jest to nic groźnego, ale za to bywa bardzo dokuczliwe. Powodem takiej sytuacji są zmiany hormonalne, podwyższający się poziom soli żółciowych i zwiększone funkcjonowanie enzymów wątrobowych.

Podsumowując: swędzenie skóry może, ale nie musi być objawem poważnych chorób. W wielu przypadkach wymaga ono udania się do gabinetu lekarskiego, jednak czasami wystarczy zastosowanie preparatów łagodzących świąd, które są dostępne w aptekach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE