Reklama

Udało się! Będzie międzynarodowa matura

Opublikowano:
Autor:

Udało się! Będzie międzynarodowa matura - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tuż przed Wielkanocą pisaliśmy o sporej szansie na zdawanie w Płocku międzynarodowej matury. Dotychczas tylko dwie szkoły publiczne na Mazowszu stwarzały uczniom taką możliwość. Ratusz już potwierdził, że trzecią będzie nasza płocka Jagiellonka.

Tuż przed Wielkanocą pisaliśmy o sporej szansie na zdawanie w Płocku międzynarodowej matury. Dotychczas tylko dwie szkoły publiczne na Mazowszu stwarzały uczniom taką możliwość. Ratusz już potwierdził, że trzecią będzie nasza płocka Jagiellonka.

Szkoła otrzymała już certyfikat Diploma Programme International Baccalaureate. Starania o jego przyznanie trwały od 2011 roku. Najpierw przyznano liceum specjalnego konsultanta, a w marcu tego roku odbyła się wizyta autoryzacyjna.

Międzynarodowa matura to furtka dla każdego, komu marzą się zagraniczne studia. Od września ruszy pierwszy oddział przygotowujący do egzaminu, ale nie od pierwszej, tylko od drugiej klasy, ponieważ nauka w ramach programu trwa dwa lata. Oznacza to, że pierwsi uczniowie będą zdawać międzynarodową maturę dopiero w 2017 roku.

Jak podaje Ratusz, licealiści będą uczyć się przedmiotów, które sami wybiorą z sześciu grup:

Grupa I – język ojczysty,

Grupa II – języki obce – angielski obowiązkowo i dodatkowo do wyboru włoski, niemiecki lub francuski,

Grupa III – nauki społeczne – do wyboru historia lub geografia,

Grupa IV- nauki eksperymentalne - do wyboru biologia, fizyka lub chemia,

Grupa V – matematyka,

Grupa VI – przedmioty artystyczne (ponieważ Jagiellonka nie prowadzi nauczania takich przedmiotów, w zamian uczniowie będą wybierali jeden przedmiot z grup II-IV).

Zgodnie z regulaminem, istnieje możliwość wyboru przedmiotu dodatkowego lub dokonania przesunięcia między grupami, jeśli zachodzi taka potrzeba w przypadku dalszej rekrutacji na studia. Uczniowie muszą liczyć się jednak z wymogami dodatkowymi: zaliczenia przedmiotu Teoria wiedzy (ma uczyć krytycznego podejścia i wiązania faktów z rożnych dziedzin), udziału w programie CAS (Creativity, Action, Service – czyli np. działania charytatywne, artystyczne itp.) oraz napisania pracy dyplomowej. Poza nauką opartą na wiedzy książkowej, równie ważna będzie praktyka, przeprowadzania doświadczeń i tworzenie prezentacji, bez wkuwania na pamięć.

Aby zdać międzynarodową maturę, należy pomyślnie zaliczyć sześć egzaminów. Do zdobycia jest maksymalnie 45 punktów, czyli po siedem za każdy egzamin i po jednym z aktywności dodatkowych. Minimalny pułap to 24 punkty.

Jak się załapać na międzynarodową maturę, jeśli nie jest się uczniem Jagiellonki? Do oddziału IB mogą zgłaszać się wszyscy chętni z innych klas pierwszych pod warunkiem pomyślnego przejścia rekrutacji. Trzeba zdać dwa egzaminy, z języka angielskiego i matematyki. Pierwszy nabór odbędzie się na wiosnę równolegle z rekrutacją do liceum. Klasa ma liczyć nie więcej niż 15 uczniów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE