Reklama

Reklama

Uczniowie dostawali pieniądze za samo chodzenie do szkoły. Miasto powiedziało "pas"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Uczniowie dostawali pieniądze za samo chodzenie do szkoły. Miasto powiedziało "pas" - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stypendia miały przyciągnąć uczniów do branżowych szkół I stopnia. Po trzech latach miasto stwierdziło, że ta zachęta się nie sprawdza. Do tego wypłacanie uczniom pieniędzy za wysoką frekwencję podczas pandemii jest nieuzasadnione.

Reklama

Stypendia dla uczniów szkół branżowych I stopnia zostały wprowadzone od września 2017 roku, wywołując niemałą dyskusję. Pojawiły się bowiem głosy, czemu uczniowie zawodówek mają dostawać kasę za samo chodzenie do szkoły, podczas gdy młodzież z liceum, by otrzymać finansowy podarunek od miasta, musi wypracować wysoką średnią. W ratuszu tłumaczono wówczas, że stypendium ma być zachętą dla młodych, by wybierali ten typ szkół. Co roku bowiem chętnych do nauki w nich było o połowę mniej niż przygotowanych miejsc. Zmodernizowana baza lokalowa czy nowoczesne warsztaty nie wystarczały, by skusić młodzież. 

I tak stypendium dostawali uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w zawodówkach we wrześniu 2017, 2018 i 2019 roku. W pierwszej klasie dostawali 100 zł miesięcznie, w drugiej – 150 zł, a w trzeciej 200 zł. Żeby dostawać co miesiąc taką gotówkę trzeba było być obecnym na lekcjach. Każda nieusprawiedliwiona godzina skutkowała zmniejszeniem stypendium o 5 proc. 

Jak się jednak okazało, ten stypendialny program nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Liczba uczniów wyglądała następująco:

  • rok 2016/2017 (jeszcze bez stypendium) – liczba przygotowanych miejsc – 488, liczba przyjętych uczniów – 217
  • rok 2017/2018 – liczba przygotowanych miejsc – 462, liczba przyjętych uczniów – 195
  • rok 2018/2019 – liczba przygotowanych miejsc – 433, liczba przyjętych uczniów – 243
  • rok 2019/2020 – liczba przygotowanych miejsc – 700 (podwójny rocznik, absolwenci gimnazjów i ośmioletnich podstawówek), liczba przyjętych uczniów – 433
  • rok 2020/2021 – (ponownie bez stypendium) liczba przygotowanych miejsc – 318, liczba przyjętych uczniów – 219.

Do tego sytuacja pandemiczna w kraju spowodowała, że uczniowie zawodówek w drugim semestrze zeszłego roku szkolnego, jak też w tym od listopada, otrzymywali pieniądze nie musząc przy tym nawet wychodzić z domu. Lekcje odbywały się w systemie zdalnym.

W związku z tym ratusz postanowił zlikwidować te stypendia. Jeśli radni na najbliższej sesji wyrażą zgodę, to pieniądze uczniom szkół branżowych I stopnia będą wypłacane tylko do końca tego roku szkolnego. Czyli w roku szkolnym 2021/2022 młodzież z trzecich klas już ich nie dostanie. (Drugie klasy, czyli obecne pierwsze i tak go już nie mają.) 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy