Reklama

Uciekinierka odnaleziona niemal 400 km od Płocka

Opublikowano:
Autor:

Uciekinierka odnaleziona niemal 400 km od Płocka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ptak, który nigdy wcześniej samodzielnie nie polował, po brawurowej ucieczce z płockiego ogrodu zdołał przeżyć osiem miesięcy na wolności. Ornitolodzy namierzali bielika olbrzymiego, ale w pewnym momencie trop zniknął. Swoboda potrwałaby pewnie dłużej, gdyby nie to, że uciekinierka miała pecha i tylko dzięki szybkiej reakcji znów jest z nami.

Ptak, który nigdy wcześniej samodzielnie nie polował, po brawurowej ucieczce z płockiego ogrodu zdołał przeżyć osiem miesięcy na wolności. Ornitolodzy namierzali bielika olbrzymiego, ale w pewnym momencie trop zniknął. Swoboda potrwałaby pewnie dłużej, gdyby nie to, że uciekinierka miała pecha i tylko dzięki szybkiej reakcji znów jest z nami. 

Pisaliśmy o ucieczce samicy bielika, kiedy doszło do niefortunnego rozpięcia się siatki woliery. W marcu ptak szybciutko wykorzystał dziurę i postanowił zafundować sobie dłuższą podróż. Nasz zbieg poleciał, gdzie go skrzydła poniosły. Trasę znamy dzięki ornitologom. Dyrektora płockiego ogrodu co pewien czas informowali, że najpierw był widziany w okolicy Płocka. Tak było przez pewien czas, jednak stopniowo coraz bardziej zaczynał się oddalać, przez co sprawa z pochwyceniem (bo i do takiej próby doszło) robiła się trudniejsza. Jednocześnie wszyscy byli zdumieni, że tak świetnie sobie radzi. Samica wykluła się 5 kwietnia 2008 roku w czeskim ogrodzie zoologicznym w Libercu. Do Płocka przyjechała w listopadzie 2008 roku, aby dołączyć do samca, którego sześć lat wcześniej przekazało nam zoo w Moskwie.

[ZT]12337[/ZT]

- Otrzymywaliśmy informacje i fotografie, które dokumentowały pobyt samicy – informuje Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo. Przedstawia też początkową trasę. Najpierw zaginionego ptaka wdziano 13 kwietnia w miejscowości Słupia, w okolicach Jeżowa w województwie łódzkim, w pierwszych dniach maja przeniósł się do Małopolski, tam zaobserwowano go w Świnnej Porębie i Jaksicach, a zaledwie dwa dni później doniesiono o miejscowości Lipie i o Stalowej Woli w województwie podkarpackim. Wakacje od pobytu w zoo wydłużały się, a informacji zwrotnych pojawiało się coraz mniej.

- O zdarzeniu poinformowano lokalne organizacje ornitologiczne, a także profesjonalistów zajmujących się ochroną ptaków drapieżnych np. Komitet Ochrony Orłów – dodaje Magdalena Kowalkowska. Ptaka oficjalnie uznano za zaginionego. - Numer transpondera wszczepionego naszej samicy został również zarejestrowany w międzynarodowej bazie zwierząt zaginionych.

W połowie listopada bielik niefortunnie zakopał się w mule w stawie, z którego spuszczono wodę. - Szybka reakcja właściciela stawu i powiadomienie odpowiedniej instytucji sprawiło, że bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, gdzie pod okiem lekarzy weterynarii przeszedł gruntowne badania – opowiada pracownica ogrodu. - Zdrowy i w bardzo dobrej kondycji fizycznej ptak powrócił już do Płocka. 

Bielik olbrzymi (Haliaeetus pelagicus) to bliski krewny naszego rodzimego bielika. Jest jednak od niego większy i nieco inaczej ubarwiony. W zależności od przyjętych kryteriów, jest wymieniany wśród największych ptaków drapieżnych świata (razem z harpią i małpożerem). W naturze bieliki olbrzymie zamieszkują północno-wschodnią Azję, gdzie prowadzą podobny tryb życia do naszego bielika. Podobnie jak u niego, w diecie orłana dominują ryby. Światowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zaklasyfikowała orłana w kategorii Vulnerable – co oznacza narażony na wyginięcie. Chroniony jest również przez międzynarodową konwencję CITES.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE